Gıda Hattı

Türkiye teknolojiye koşuyor!

30 Mayıs 2016, 16:01
Paylaş
Türkiye teknolojiye koşuyor!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen 12. Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmada, bu yıl 23 ilden 170 başvuruyla bir rekora da imza atıldı.

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD işbirliği ile Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülkeler arasında yer almasının sağlanması ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin teşvik edilmesi amacıyla bu yıl 12'ncisi düzenlenen Teknoloji Ödülleri, düzenlenen törenle verildi. KOBİ’lerden büyük ölçekli firmalara kadar 23 ilden 170 başvuruyla rekora ulaşan, 36 finalistin yarıştığı 12. Teknoloji Ödülleri Töreni, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin'in katılımı ile gerçekleşti.

teknoloji-odulleri-cansen-basaran-symes-gidahatti

Dördüncü sanayi devrimini yakalamamız şart!

Törenin açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, TÜSİAD olarak, son dönemdeki çalışmalarında, dijitalleşmenin özellikle sanayiye etkilerine odaklandıklarını söyledi. Cansen Başaran-Symes, “Ülke olarak dördüncü sanayi devrimi fırsatını yakalamamız ve değerlendirmemiz şart. Sanayi 4.0, Türkiye’nin düşük katma değerli üretim kısır döngüsü yerine, artan yüksek katma değerli yatırımlar döngüsüne erişim potansiyelini bizlere sağlayacak. 65. Hükümet programında da ‘Endüstri 4.0’ ifadesi kullanılıyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Sanayinin küresel rekabet gücünü artıracak, dijital ve teknolojik dönüşümü sağlayacak yaklaşımları son derece önemsediklerini belirten Cansen Başaran-Symes, Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı ve TÜSİAD işbirliği ile Sanayi 4.0 ile ilgili bir platform oluşturulması için çalışma başlatıldığı bilgisini verdi. Başaran-Symes sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böyle bir platformun hayata geçmesini, bütün sivil toplumu ve paydaşları kapsayacak bir platformun ortaya çıkmasını son derece önemsediğimizi de belirtmek isterim. Teknoloji ödüllerine başvuran, finale kalan çok değerli girişimcilerimiz var. Bunlar bize çok umut veriyor. Ancak Türkiye’deki yenilikçi ve yüksek teknolojili girişimciliğin kat edeceği önemli bir yol olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu ödül ve çalışmalar aslında kat edeceğimiz bu yola katkı sağlamak için yapılmış çalışmalar. İnsan eliyle geliştirilen teknolojinin, insanı ihmal eden değil, insana değer veren yaklaşımlarla geliştirilmesi ve kullanılması gerekli. Ancak bu şekilde, ülkemizde, ekonomimizde umduğumuz gelişmeleri, insani gelişmişlik ile taçlandırabiliriz. Ülkemizi tam anlamıyla gelişmiş ülke konumuna ancak bu şartlarda yükseltebiliriz.”

teknoloji-odulleri-ttgv-cengiz-ultav-gidahatti

TTGV’nin 20 yıl süreyle KOBİ seviyesinde binlerce projeye finansal destek sağladığını belirten TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ise Türkiye’nin teknoloji ihraç edebilmesi için yeni bir çalışmaya başladıklarını, desteklerin bu doğrultuda sürdürüleceğini belirtti. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıllık süreçte sıçrama yapabilmesi için yüksek teknolojiyi içeren ürünleri ihraç edebilmesi gerektiğini belirten Ultav, şunları kaydetti:

“Birkaç yıl öncesine kadar sermaye ve iş gücünün yanında teknoloji katsayı olarak görünüyordu. Artık teknoloji sermaye ve iş gücü gibi değişken olarak ekonomik başarının temel unsurları arasında yer alıyor. Bugün geldiğimiz nokta çok önemli. Çünkü teknoloji alanında 10 yıllık süreçte büyük bir atılım bizleri bekliyor. Ülke olarak sıçrama yapabilmek için sağlam platformlara odaklanmalıyız. Bu odaklanma sırasında Türkiye’nin kalbi olan sanayinin teknolojisinden sermayesine, iş gücünden sıçrama yapacak şekilde desteklenmesi çok önemli.

Bu yılki organizasyonumuza katılan 170, finale kalan 36 firma ülkemizin 23 şehrinden geliyor. Aralarında büyük şirketler de var, küçüklerde. Bu güzide şirketlerimizin, aralarına yeni eklenecek şirketlerin ortak bir platformda buluşacak Türkiye’nin gerçekleştireceği sıçramada önemli bir parça olacağını düşünüyorum.”

tubitak-baskani-arif-ergin-gidahatti

TÜBİTAK destekleri

Türkiye’nin Ar-Ge ve yenilik anlamında ciddi atılımlara imza attığına değinen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin ise Teknoloji Ödülleri’nin sektörde önemli bir marka hamlesi yarattığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Ülkemizin Ar-Ge harcamaları bu sene satın alma paritesine göre 17.5 milyar doları geçti. Bu sevindirici bir rakam. Ancak Çin, Hindistan gibi ülkelerin çok gerisindeyiz. Batıdan doğuya eksen kayması gündeme getiriliyor. Bu eksende doğru bir konuma oturmak, bir üst lige çıkmak istiyorsak paradigma değişimine ihtiyacımız var. Verimlilik ekonomisinden vazgeçip, bilgi ekonomisine doğru hareket etmeliyiz. Kilogram başına ekonomilerden bahsetmek yerine, teknoloji-fikir odaklı zihniyete gitmeliyiz.

TÜBİTAK olarak biz payımıza düşeni yapmaya hazırız. Bu anlamda yeniden yapılandırılma hamlesi başlattık. Hali hazırda var olan ancak doygunluğa ulaşan ürün ve ekonomi katkı odaklı desteklerimiz sürecek. Buna ek olarak yaptığımız uluslararası görüşmeler ve beklenen sanayi devrimini de göz önünde bulundurarak yeni destekler sağlayacağız. Bu yaklaşım ‘Beni destekleyin’ değil, teknoloji ya da ürün üretenlere çağrı yaparak gerçekleşecek. Aynı zamanda uluslararası işbirliği ortamını da açıyoruz. Bugün sadece ödül alanları ve finale kalan 36 proje sahibini değil, başvuruda bulunarak farklarını ortaya koyan tüm şirketlere teşekkür ediyorum. Teknoloji geliştirmeye devam etmelerini istiyorum. Sizleri desteklemeye devam edeceğiz.”

12. Teknoloji Ödülleri kapsamında finale kalan 36 proje arasından ödül alanlar şunlar:

Mikro ölçekli firma süreç kategorisi:

SBS Bilimsel Çözümler: Propolisin Duyusal Biyolojik ve Kimyasal Özelliklerine göre sınıflandırılması

Mikro ölçekli firma ürün kategorisi:

Nanobiomed Eğitim-Bilişim: Prextrolin

Küçük ölçekli firma ürün kategorisi:

Vaksis Ar-Ge: Güneş Işığından Elektrik Enerjisine: GünEr

Orta ölçekli firma süreç kategorisi:

İnfoline Bilgi Teknolojileri: Tarımsal işletmeler Birlikler Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi

Orta ölçekli firma ürün kategorisi:

VSY Biyoteknoloji ve İlaç San.: Multifokal Göz içi Lens

Büyük ölçekli firma süreç kategorisi:

Aselsan: Hasar Eşiği Yüksek Optik Sistemler

Büyük ölçekli firma ürün kategorisi:

İLKO Ar-Ge Merkezi: Kontrollü ve Hemen Salım Sağlayan Morfin Sülfat Film Tablet Formülasyon Geliştirilmesi

Büyük ölçekli firma ürün kategorisinde jüri özel ödülü:

Heksagon Mühendislik ve Karsan Otomotiv: Karsan Jest Yenilikçi Minibüs Platformu

Büyük ödül:

Ford Otomotiv: Yeni Nesil Ecotorq EU6 Moto Ailesi

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.