Gıda Hattı

“Türkiye tarımı, son 10 yılda dünyaya örnek hale geldi”

30 Ekim 2015, 16:22
Paylaş
“Türkiye tarımı, son 10 yılda dünyaya örnek hale geldi”

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Dr. M. Mehdi Eker, Türkiye Tohumcular Birliği ve Bitkisel Üretim Ulusal Ürün Konseyleri buluşması toplantısına katıldı. Eker, Türkiye’de atılacak çok adım, yapılacak reformlar olduğunun altını çizerken, konsey başkanları da Türk tarımının son 10 yılda reformlarla kaderinin değişerek, dünyaya örnek olduğunu vurguladılar.

Türkiye Tohumcular Birliği ve Bitkisel Üretim Ulusal Ürün Konseyleri Toplantısı, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya Türkiye Tohumcular Birliği, Ulusal Hububat Konseyi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Ulusal Fındık Konseyi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ulusal Tohumculuk Endüstrisi Derneği, Ulusal Zeytin ve Zeytin Yağı Konseyi üyeleri ve yöneticileri katıldı.

“İnsanlar yedikleri içtikleri ile problemli hale gelmemeli”

Konuşmasında, tohumculuk sektörünün 15 sene öncesindeki durumundan çok ileride olduğunu belirten Eker, şunları söyledi:

“Tohumculuk sektörü ile ilgili kanunu Kasım 2006’da çıkardık. Ağır hakaretler işittik. Ufku olmayanlar sadece yıkmaya ayarlı olanlar bizi çok eleştirdi. Biz onlara aldırmadık. Herkesin bir işi vardır tabiatta. Kimi yıkmak için kimi yapmak için onlar o fonksiyonlarını yapıyorlar. Varsın yapsınlar.

Biz 145 bin ton tohum üretimini, 775 bin tohum üretimine çıkardık. Dünyanın üçüncü büyük tohum gen bankasını kurduk. Enformatik kirlilikle ‘Şurdan tohum alıyoruz. Türkiye muhtaç gibi’ şeyler söyleniyor. Türkiye’de üretilen tohumlarla ilgili maksadını aşan cehalet örneği açıklamalar var. Gerçekle hiçbir bağı bağlantısı yok. Topluma bu kirli enformasyonu enjekte etmeye çalışıyorlar. Kirliliği temizlemek zor olmakla birlikte bizim görevimiz; temiz hava ile bu kirli havayı kirli enformasyonu bertaraf etmek. İnsanlar yedikleri ve içtikleriyle problemli hale gelmemeli.”

Türkiye’de bir tek gram GDO’lu tohum çekirdeği üretilmediğine vurgu yapan Eker, çıkarılan kanunla çok ağır hapis cezalarının öngörüldüğünü hatırlatarak, “Hala toplumda GDO’lu tohumdan söz ediliyor. Doğru malumatı topluma yaymak, sunmak durumundayız” dedi.

Türkiye Milli Botanik Bahçesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının çıkmasını da eleştiren Eski Bakan Eker, “İçinde iki tane gölet olan alanı ağaçlandırdık. Kimse zarar vermesin diye 2011 yılında kanunu çıkardık. Çok yoğun çabayla yaptık. Belli bir noktaya geldik. Geçen hafta Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın planı üzerinde birileri kalktı, yürütmesini durdurma kararı verdi. Bir idare mahkemesi. Niye? Ankara’daki bilmem ne odası… İşleri güçleri yapılan faaliyetleri engellemek. Bu memlekete bir şey kazandıralım diye bir dertleri yok, ‘yıkalım yıkalım yıkalım’ derler. Türkiye ilerlemesin diye uğraşırlar. Milli Botanik Bahçesine böyle bir karar verildi. Hâlbuki bahçe halka açık. Amacımız orada Türkiye’de kayıt altındaki 4200 endemik bitki türünün tamamını bir alanda toplamak” diye konuştu.

1 Kasım seçimlerini de değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Eker, Türkiye’nin barışa, huzura, güvenli ortama ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Toplantıya katılan sektör temsilcileri Eker’e plaket takdim etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.