AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye, Pawn Storm Operasyonu’nun hedef listesinde!

Türkiye, Pawn Storm Operasyonu’nun hedef listesinde!
13 Mart 2016, 22:41

Tüm dünyada birçok hükümet ve devlet kurumunu hedef alan siber casusluk operasyonu Pawn Storm, Türkiye’yi de hedefleri arasına ekledi. Hackerlar Şubat ayında, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve bazı büyük medya kuruluşlarına saldırılar düzenledi.

Pawn-Storm-gidahattiİnternet ve veri güvenliğinde 26 yıllık tecrübesiyle küresel çözüm sağlayıcı Japon firması Trend Micro’nun araştırma birimi TrendLabs’in yaptığı araştırmalarda, Pawn Storm siber casusluk operasyonu kapsamında Türkiye’ye yönelik siber saldırılar yapıldığı belirlendi. İlk saldırı örnekleri 2004 yılında ortaya çıkan Pawn Storm operasyonu, ekonomik ve politik alanlarda hassas ve stratejik öneme sahip bilgilerin ele geçirilmesini amaçlıyor.

Pawn Storm operasyonu; silahlı kuvvetler, diplomatlar, gazeteciler, siyasi muhalifler ve yazılım geliştiriciler olmak üzere birçok kesimden personeli hedef almasıyla biliniyor. Trend Micro, Pawn Storm siber casusluk operasyonuna karşı tüm yetkilileri önceden uyararak saldırıların en az hasarla atlatılmasına yardımcı oldu.

Trend Micro’nun yaptığı araştırmalara göre Pawn Storm kapsamında Şubat ayında Türkiye’ye yönelik düzenlenen siber saldırılarda, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve bazı büyük medya kuruluşları hedef alındı. Özellikle sosyal mühendislik ve Olta Saldırısı (Phishing) gibi yöntemlerin yoğun olarak kullanıldığı bu siber casusluk operasyonunda, saldırılar adı geçen kurumları hedef alan sahte eposta sunucuları üzerinden düzenlendi.

TrendLabs’in yaptığı araştırmalarda, hackerların ayrıca oluşturdukları iki sahte e-posta sunucusu ile ana akım medya kuruluşlarındaki bilgi akışını izlemeye çalıştıkları belirlendi. Saldırının kaynağını takip eden TrendLabs, adresi Ortadoğu ülkesinde olan ve barındırma hizmetlerini Avrupa’daki bir veri merkezinden alan VPS (Sanal Özel Sunucu) sağlayıcının saldırıyı gizlemek amacıyla kullanıldığını ortaya çıkardı.

TM-logo-gidahattiTrend Micro hakkında:

Japon firması Trend Micro (TSE: 4704), iş dünyası ve tüketiciler için içerik güvenliği ve tehdit yönetimi çözümleri ile dijital bilgi paylaşımında daha güvenli bir dünya yaratmayı amaçlıyor. Sunucu güvenliği konusundaki 26. yılına ulaşan deneyimi ile müşterileri ve iş ortaklarının istemci, sunucu ve bulut bazlı güvenlik konusundaki güvenlik ihtiyaçlarını, yeni tehditleri daha hızlı şekilde durdurarak ve fiziksel, sanal ve bulut ortamlarındaki datayı koruyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.