Gıda Hattı

Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı onayladı

7 Ekim 2021, 09:41
Paylaş
Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı onayladı

TBMM’de kabul edilen Paris Anlaşması'nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece Türkiye, küresel ısınmadaki artışı sanayi devrimi öncesi döneme göre 2°C ile sınırlama hedefi de bulunan anlaşmayı onaylayan ülkeler arasına katıldı.

7335 sayılı Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, 7 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na onay verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Kanunla, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin 21’inci Taraflar Konferansı’nda kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti adına 22 Nisan 2016’da imzalanan “Paris Anlaşması”nın beyan ile birlikte onaylanmasının uygun bulundu.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Kanun hükümlerini, Cumhurbaşkanı yürütecek.

Türkiye’nin onay veren ülkeler arasına katıldığı Paris İklim Anlaşması, 2015 yılında Paris’te yapılan Taraflar Konferansı sonunda imzaya açılmıştı.

Anlaşma, küresel ısınmadaki artışı sanayi devrimi öncesi döneme göre 2°C ile sınırlamak gibi iklim değişikliği ile mücadelede iddialı hedefler içeriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.