AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye, orman yangınları için AB’nin kapısını çaldı: 3 uçak geliyor

2 Ağustos 2021, 01:11
Paylaş
Türkiye, orman yangınları için AB’nin kapısını çaldı: 3 uçak geliyor
Türkiye’nin orman yangınları için AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirmesi üzerine, Hırvatistan'dan 1, İspanya'dan 2 Canadair uçağı geliyor.

Türkiye’nin devam eden orman yangınları için AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirmesi üzerine, AB Komisyonu, Hırvatistan'dan 1, İspanya'dan 2 Canadair uçağını Türkiye’ye gönderilmesini sağladı.

Türkiye’nin devam eden orman yangınları nedeniyle, AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği bildirildi.

AB Sivil Koruma Mekanizması harekete geçirildi

AB Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdi. Avrupa Komisyonu anında yanıt olarak, Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağı ve İspanya'dan 2 Canadair uçağının harekete geçirilmesine yardımcı oldu” denildi.

Söz konusu yangın söndürme uçaklarının Avrupa sivil koruma varlıkları rescEU'nun bir parçası olduğu aktarılan açıklamada, Avrupa Birliği'nin 7/24 Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin Türk makamlarıyla düzenli temas halinde olduğu ifade edildi.

“Daha fazla yardım sağlamaya hazırız"

Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarcic yaptığı açıklamada, "AB, bu çok zor zamanda Türkiye ile tam dayanışma içinde. Yardım sunan tüm ülkelere teşekkür ediyorum. Düşüncelerimiz, sevdiklerini kaybeden Türk halkı ve ölümcül yangınlarla mücadele etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapan ilk cesur müdahale ekiplerinin yanında. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız" dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.