Gıda Hattı

Türkiye Norveç somonunu sevdi!

14 Ocak 2015, 21:58
Paylaş
Türkiye Norveç somonunu sevdi!

Norveç, 2014 yılında somon ihracatında rekor kırdı. Dünyaya 999 bin ton somon ihraç eden Norveç, Türkiye’ye olan ihracatını da %32 oranında artırdı.

Dünyada 143 ülkeye deniz ürünleri ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Norveç Deniz Ürünleri Konseyi CEO’su Terje E. Martinussen, Türkiye pazarının stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. Norveç deniz ürünlerine Türkiye’deki ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Martinussen, Türkiye’ye 2014 yılında yapılan tüm Norveç deniz ürünleri ihracatının %24 arttığını, somon ihracatının yanı sıra uskumru ihracatında da artış oranının %20’ye ulaştığını ifade etti.

Norveç’in büyük pazarlarından Rusya’nın ambargosuna rağmen bir önceki yıla oranla somon ihracatını toplamda %4 artıran Norveç, ağırlığını Avrupa Birliği ülkelerine verdi. Polonya ve Fransa’nın somon ihracatında Norveç’in en büyük iki pazarı olarak öne çıktığını vurgulayan Martinussen, “ABD pazarında yaşanan artış yüzde 47 oranında olurken, Asya pazarına ihracat ise yüzde 11 yükseldi. Bu artışta Japon ve Çin pazarlarında talebin artması etkili oldu.” dedi.

Protein deposu olarak adlandırılan ve zengin Omega3 içeriği ile Norveç somonu son 10 yılda 5 kat artan ihracat hacmi ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin balık pazarını incelemek üzere İstanbul’a gelen Norveç Ticaret, Sanayi ve Balıkçılık Bakan Yardımcısı Dilek Ayhan ve Norveç Deniz Ürünleri Konseyi yetkilileri, 2010-2014 yılları arasında Norveç ve Türkiye arasındaki deniz ürünleri ticaret hacminin %80 oranında arttığına dikkat çekerek, Türk tüketicileri, sağlıklı, lezzetli, besleyici ve gerçek Norveç somonu ve uskumrusu başta olmak üzere damak zevklerine uygun ringa ve morina balığı gibi birçok yeni türle buluşturmak istediklerini dile getirmişlerdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.