Gıda Hattı

Türkiye makarna ihracatında ikinci sırada

6 Ağustos 2015, 12:58
Paylaş
Türkiye makarna ihracatında ikinci sırada

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2005 yılından bu yana buğday unu ihracatında birinci ya da ikinci sırada olan Türkiye’nin 2014 yılında da makarna ihracatında ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Malya Tarım İşletmesi’nde düzenlenen “Hasat Bayramı” törenine katılan Bakan Eker, biçerdövere binerek buğday hasadı yaptı.

TÜİK’in birinci tahminine göre, Türkiye’de bu yıl Cumhuriyet tarihinin rekoru olarak yaklaşık 38 milyon tonun üzerinde bir ürün rekoltesi beklediklerini, bunun 22,5 milyon tonunun buğday, diğerlerinin de arpa, çavdar ve diğer hububat ürünleri olduğunu belirten Eker, TMO’nun şu ana kadar 2 milyon ton civarında ekmeklik buğday, 500 bin tona yakın da makarnalık buğday olmak üzere 2,5 milyon ton alım yaptığını açıkladı.

Eker, “Buğday unu ihracatında Türkiye, 2005 yılından bu yana ya 1. sırada ya da 2. sırada oluyor. Son birkaç yıl içerisinde hep 1. sırada oldu. 2014 yılında da makarna ihracatında dünyada ikinciyiz artık.” diye konuştu.

TİGEM’in son yıllarda büyük yatırımlar yaptığını ve toplamda 1 milyar liraya yakın yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Eker, “İşletmelerimizde 3 bin ilave istihdam sağlandı. Bu hem üretim hem de verimlilik artışı sağladı. Böylece Türkiye, gerek sertifikalı tohum anlamında gerekse damızlık hayvan üretiminde önemli bir kuruluş olarak varlığını giderek daha etkin bir şekilde hissettiriyor.” ifadesini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.