Gıda Hattı

Türkiye ile AB, Covid-19 salgınına karşı iş birliğini geliştirecek

1 Aralık 2021, 09:42
Paylaş
Türkiye ile AB, Covid-19 salgınına karşı iş birliğini geliştirecek

Video konferans yoluyla görüşen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile AB Sağlık Komiseri Stella Kyriakides; Covid-19 ve küresel sağlık tehdidi, iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri, kanserden korunma ve ruh sağlığı konularını ele aldılar.

AB Komisyonu Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Sağlık Diyaloğu’nun ilk toplantısı için sanal ortamda bir araya geldi.

Covid-19 salgını ve küresel sağlık tehditleri ele alındı

Görüşmeye ilişkin olarak AB Komisyonu’ndan yapılan resmi açıklamada, şöyle denildi:

“Bulaşıcı hastalık salgınları veya çevresel faktörlerden kaynaklananlar gibi sağlığa yönelik ciddi tehditler, yakın zamanda Covid-19 salgınında görüldüğü gibi sınır tanımaz. Bu tür durumlar küresel düzeyde artan sınır ötesi iş birliği ve koordinasyon gerektirir.

Geçtiğimiz aylarda hem AB hem de Türkiye, Covid-19 salgınının toplumları ve sağlık sistemleri üzerinde önemli etkilerini yaşadı. Bu bağlamda Kyriakides ve Bakan Koca, Covid-19 salgınıyla kısa vadede mücadele de dahil olmak üzere sınır ötesi sağlık tehditleri konusunda AB ile Türkiye arasındaki işbirliğinin nasıl geliştirilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.”

Görüşmede, iklim değişikliğinin halk sağlığı üzerindeki etkisiyle ilgili konular, AB ve Türkiye'nin kanser önleme, tedavi ve bakım yaklaşımları ile birlikte toplantının gündeminde üst sıralarda yer aldığı bilgisine yer verildi.

Salgında iş birliği vurgusu

Kyriakides ve Bakan Koca’nın, bu alanlarda iş birliğini ilerletme fırsatlarını görüştüğü, ayrıca salgının insanların ruh sağlığı üzerindeki etkisi ışığında, ruh sağlığı konularının ortak bir ilgi alanı olarak tartışıldığı vurgulanan AB Komisyonu açıklamasında, Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamaları da yer aldı.

“Bakan Koca, aday ülke olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği ile işbirliği yapmaya ve en iyi uygulamaları ve deneyimleri paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti” denilen açıklamada, “AB Komisyonu ile Türkiye arasındaki temaslar artık teknik düzeyde devam edecek. Kyriakides ve Bakan, Avrupa Birliği ile Türkiye'yi sağlık alanında yakınlaştırmak amacıyla 2022'de görüşmeleri değerlendirmeye ve diyaloglarını sürdürmeye karar verdiler” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanı Koca’nın paylaşımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Koca, “Yüksek Düzeyli Sağlık Diyaloğu kapsamında Avrupa Birliği Sağlık Komiseri Stella Kyriakides ile video konferans yöntemiyle görüştük. Görüşmede; Covid-19 ve küresel sağlık tehdidi, iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri, kanserden korunma ve ruh sağlığı konularını ele aldık” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.