Gıda Hattı

Türkiye’nin ihracatında en iyi üçüncü Ocak ayı!

2 Şubat 2018, 12:26
Paylaş
Türkiye’nin ihracatında en iyi üçüncü Ocak ayı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Ocak 2018’de ihracat geçen yılın aynı ayına göre %16,3 artarak 12.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, ihracat tarihindeki en yüksek üçüncü Ocak ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ocak ayı ihracat rakamlarını, Toyota Sakarya Fabrikası'nda, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu ve Toyota Genel Müdürü Hiroshi Kato’nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda açıkladı.

tim-ocak-2018-ihracat-gidahattiOcak ayı ihracatı 12.2 milyar dolar

TİM verilerine göre, Ocak ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre %16,3 oranında artışla, 12 milyar 198 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece 2018 Ocak ayı, ihracat tarihindeki en yüksek 3. Ocak ayı oldu. Son 12 aylık ihracat da %10,1 artarak 158 milyar 4 milyon dolara ulaşırken, miktar bazında ihracat ise Ocak'ta %9,8 yükselişle 9,7 milyon tona çıktı.

Otomotiv sektörü yine zirvede

Sektörel bazda Ocak ayında en fazla ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,8 artışla 2,27 milyar dolarlık ihracat yapan otomotiv gerçekleştirdi. Otomotivi 1,43 milyar dolarla Hazırgiyim ve Konfeksiyon, 1,35 milyar dolarla Kimyevi Maddeler sektörleri takip etti.

Ocak ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise %153 artış ile Zeytin ve Zeytinyağı, %42,3 artışla ile Deri ve Deri Mamulleri, %32 artışla ile Makine ve Aksamları oldu.

narenciye-ihracat-gidahattiAynı dönemde tarım ihracatı %14,9, sanayi ürünleri ihracatı %16,5 ve madencilik ürünleri ihracatı da %19,4 arttı.

Almanya'ya ihracat %18,3 arttı

İhracat pazarlarına bakıldığında Ocak ayında 161 ülke ve bölgeye ihracat yükseldi. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden; Almanya'ya ihracat %18,3; İngiltere'ye %11,4; İtalya'ya %17; ABD'ye %20,4; İspanya'ya %30,9 arttı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında ise en yüksek artış ise %79,9 ile Yunanistan’a ihracatta yaşandı.

Ülke grubu bazında ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; AB'ye ihracat %22,6 artış gösterdi. Böylelikle, Ocak ayında AB'nin ihracattaki payı %52,6 olarak gerçekleşti. Ocak ayında Afrika'ya ihracat %8, Bağımsız Devletler Topluluğu'na %23,8, Kuzey Amerika'ya ise %26,5 arttı.

İllerin ihracat performansına bakıldığında ise Ocak ayında 60 ilin ihracatı artarken, 20 ilin ihracatı geriledi. En fazla ihracat yapan ilk 5 ilin ihracatı; İstanbul 5,1 milyar dolar, Bursa 1,1 milyar dolar, Kocaeli 981 milyon dolar, İzmir 794 milyon dolar ve Ankara 525 milyon dolar olurken, ilk 10'da en yüksek ihracat artışını ise %53,2 ile Manisa yakaladı.

“Yıl sonunda 170 milyar doların üzerine çıkacağız”

Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Söz verdiğimiz gibi İhracatta Rekorlar Yılına çift haneli artışla başladık. Son 12 aylık ihracatımız da bir önceki yıla göre yüzde 10,1 artarak 158 milyar dolar olarak gerçekleşti. 1-2 ay içerisinde 160 milyar dolar barajını da aşacağız, yıl sonunda 170 milyar doların üzerine çıkacağız” dedi.

Parite değişimlerinin ihracata etkisini değerlendiren Büyükekşi, “Ocak ayında parite etkisi pozitif yönlü olarak 842 milyon dolar oldu. Bunda özellikle Euro/Dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili. Yıl genelinde paritenin 1,20 seviyelerinde olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ihracat-gidahatti

İhracat Bilgi Platformu kuruluyor

3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 70 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak, ihracatı ivmeli bir performansla artırma gayreti içerisinde olduklarını aktaran TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ülkenin ticaret elçileri olarak, Türkiye için üretmeye, alın teri dökmeye devam ettiklerini kaydetti. Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu amaçla, TİM olarak, Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde 'İhracat Bilgi Platformu' adında bir sistem geliştiriyoruz. Bu, Türkiye'nin dış ticaretine ilişkin tüm veri ve bilgilerin yer aldığı bir sistem. Tek bir tıkla, ürünlerimizi hangi ülkelere hangi koşullarda ihraç edebileceğimizi göreceğiz. Hangi ülkelerin hangi ürünlerde ithalat potansiyeli var, hangi pazarlar bizim için daha uygun, pazardaki firmalara nasıl ulaşabilirim, gümrük vergileri ve lojistik maliyetleri nelerdir, hükümetimiz bu konuda nasıl destekler veriyor gibi birçok soruya yanıt veren bir sistem. Hem; halihazırda ihracat yapan firmaların ihracatını geliştirecek, ihracata başlamak isteyen firmalarımız hedef pazarlara yöneltecek, hem de ihracatla uğraşmak isteyen girişimcilerimize ürün ve pazar önerileri getirecek.”

Dış ticaret için mihenk taşı niteliğinde olan bir platformdan söz ettiklerini vurgulayan Büyükekşi, yakın zamanda bu platformun lansmanını gerçekleştireceklerini dile getirdi. TİM Başkanı, “Böylelikle, ihracatımızı daha üst seviyelere taşıyacağız. Bizler hiçbir zaman, Ar-Ge, inovasyon, tasarım, marka ve girişimciliği gündemimizden eksik etmeyeceğiz. Başarının bu 5 parametrede gizli olduğunu çok iyi biliyoruz. İhracat Bilgi Platformumuz, bu alanlarda bizlere destek olacak” diye konuştu.

“2018'de atılımı, rekorla taçlandıracağız”

Dünya Ticaret Örgütü'nün geçtiğimiz günlerde 11 aylık verileri açıkladığını hatırlatan Büyükekşi, buna göre küresel ticaretin yüzde 10 artışla 16,2 trilyon dolara çıktığını bildirdi. Çin'in ihracatını %6,4, Almanya'nın %7,5, ABD'nin %6,4 oranında artırdığını vurgulayan Büyükekşi, “Biz de Türkiye olarak, 'Atılım Yılı' ilan ettiğimiz 2017'de yüzde 10,2 artışla küresel rakamların üstünde performans sergiledik. İnşallah 2018'de bu atılımı, rekorla taçlandıracağız. Destekleriyle her zaman yanımızda olan hükümetimiz ve güçlü Türkiye markamızla bunu başaracağımıza eminiz” dedi.

sanayi-otomotiv-fabrika-gidahatti6.5 milyar dolarlık ticaret fazlası veriyoruz

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu ise sektörün 2017 yılını %20 artışla 28.5 milyar dolar ihracatla kapattığını söyledi. 2008 yılındaki 24.7 milyar dolarlık ihracatın ancak 2017 yılında geçilebildiğini hatırlatan Sabuncu, “Otomotiv sektörü 12 yıldır ihracat şampiyonu. Geçen yıl 28.5 milyar dolarlık ihracatla en yüksek rakama ulaştık. Bu yılki hedefimiz 29 milyar dolar” diye konuştu.

Geçen yıl ihraç edilen araçların %77'isini AB'ye gerçekleştirdiklerini, ürün bazında en çok ihracatın ise %41,5 ile otomobilin olduğunu vurgulayan Sabuncu, “İthal edilen araç ve yedek parçalar dahil edildiğinde otomotiv sektörü 6.5 milyar dolarlık ticaret fazlası veriyor” ifadesini kullandı.

Totoya Genel Müdürü Hiroshi Kato da bugüne kadar Sakarya'ya 1.8 milyar avro yatırım yaptıklarını ve 5 binden fazla kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti. Kato, “280 bin adet kapasite ile Sakarya tesisimiz Avrupa'nın en yüksek kapasitesine sahip Toyota fabrikası. Ürettiğimiz araçlar 100'den fazla ülkeye gidiyor” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.