AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye için bir ilk!

2 Eylül 2015, 17:44
Paylaş
Türkiye için bir ilk!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), çalışma hayatındaki sorunlar nedeniyle on yıllar boyunca Türkiye’nin birçok kez şikayet edildiği Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Genel Direktörü’nü ağırladı. TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu, “ILO, Türkiye’ye karşı daha gerçekçi bir bakış açısı geliştirmeli” dedi.

Küresel iş dünyası temsilcilerini buluşturan B20 Türkiye Konferansı kapsamında Türkiye’ye gelen ILO Genel Direktörü Guy Ryder, TİSK’i ziyaret etti. Böylece, iki kuruluşun 1965 yılından bugüne kesintisiz devam eden ilişkilerinin 50’nci yılında, TİSK ilk kez bir ILO Genel Direktörü’nü ağırladı.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıda, Türkiye-ILO ilişkileri ile çalışma hayatına ilişkin gündemdeki gelişmeler değerlendirildi. ILO, dünyada işçi-işveren-hükümet kesimlerinin temsil edildiği tek uluslararası kuruluş olarak, tüm ülkelerin endüstri ilişkileri ve çalışma hayatı düzenlemelerine katkı sağlıyor.

ILO tarihinde Türkiye’nin karnesine sahip ikinci ülke yok

Ziyarette konuşan Eyüboğlu, AB’nin, Türkiye’nin katılım müzakere sürecinde “İstihdam ve Sosyal Politika” başlıklı 19’uncu Faslı, ILO’nun Türkiye’ye ilişkin eleştirilerini de öne sürerek açmadığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Söz konusu eleştirilerin çoğunun eskide kalmış ve yanlış olduğuna inanıyor ve yine bu noktada Sayın Genel Direktörün desteğini bekliyoruz. Türkiye, geçmiş 35 yılda 28 kere Aplikasyon Komitesi gündemine alındı. ILO tarihinde böyle bir karneye sahip ikinci bir ülke yok. ILO’nun denetim mekanizmalarındaki içsel sorunlardan, işçi kesiminin Türkiye’ye karşı olumsuz önyargılarından ve Türkiye’deki olumlu gelişmeleri göz ardı eden kişisel yaklaşımlardan kaynaklanan bu durumun masaya yatırılması gerektiğine inanıyoruz.”

ILO’nun Aplikasyon Komitesi’nde, onayladıkları ILO sözleşmelerinin gereğini yapıp yapmadıkları incelenen ülkeler gündeme alınıyor.

Yarım asırlık sürede, TİSK ve ILO olarak tüm dünyaya örnek teşkil eden sayısız projeye imza attıklarını da vurgulayan Eyüboğlu, önümüzdeki dönemde üçlü yapı içerisinde sürdürülmesi öngörülen “İş Sağlığı ve Güvenliği” ve “Sosyal Diyalog” projelerinde TİSK olarak üzerlerine düşeni yapacaklarının da altını çizdi. ILO Genel Direktörü Ryder’ın liderliğinde, ILO’nun 100’üncü yılında başlatılması öngörülen inisiyatifleri de anımsatan Eyüboğlu, “Yönetişim”, “Standartlar”, “Yeşil Ekonomi”, “İşletmeler”, “Yoksulluğun Sonlandırılması”, “Çalışma Hayatında Kadın” ve “Çalışmanın Geleceği” konularında yapılacak çalışmalara destek vermeye hazır olduklarını kaydetti. Eyüboğlu, “Bu başlıkların önümüzdeki yüzyılın kritik sorunları olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Gelecekte çalışma dünyası, bugünkünden çok farklı olacak”

“ILO; Suriyeli mülteci akını, iş kazaları ve sosyal diyalog ihtiyacı gibi zorlu konularda olduğu gibi, Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından takip ediyor ve bunlara yanıt veriyor” diyen ILO Genel Direktörü Ryder ise “Gelecekte çalışma dünyasının bugünkünden çok farklı olacağı açıktır. Bu değişimi en iyi şekilde yönetmek ve şekillendirmek için bu dinamiği anlamamız gerekiyor. ILO’da çalışmalarımızı; çalışanlara, işverenlere ve hükümetlere mümkün olduğunca daha yararlı kılmak için sürekli olarak geliştirip, güçlendirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.