AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye hangi ülkelerde cami inşa etti?

17 Mayıs 2019, 17:27
Paylaş
Türkiye hangi ülkelerde cami inşa etti?

Davetli olduğu iftarda FETÖ yapılanmasına mensup bir kişiyle aynı masaya oturtulmak istenen Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, “Biz burada 35 milyon dolara cami yaptıralım, siz bizi teröristlerle aynı masaya oturtun” sözleriyle tepkisini gösterdi. Peki Türkiye hangi ülkelerde cami inşa etti? Bunların maliyeti ne? Yanıtı haberimizde…

Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii, Eylül 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın katılımıyla açılmıştı.

Ankara Kocatepe Camii’nin bir benzeri olarak Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te inşa edilen camii, Orta Asya’nın en büyük camisi konumunda. Camide açık alanlar da dahil olmak üzere 20 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor.

Büyükelçinin FETÖ isyanı ve Bişkek Merkez Camii’nin maliyeti

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, davetli olduğu bir iftarda FETÖ’ye mensup olduğu belirtilen bir kişi ile aynı masaya oturtulmak istenmesi üzerine, tepkisini, Bişkek Merkez Camisi’ni hatırlatarak dile getirdi.

Fırat’ın, “Teröristlerle aynı masaya oturmam. Biz burada 35 milyon dolara cami yaptıralım, siz bizi teröristlerle aynı masaya oturtacaksınız. Siz buraya FETÖ terör örgütünün başını nasıl çağırırsınız?” ifadeleri, yurt dışında inşa edilen camileri gündeme getirdi.

Peki Türkiye hangi ülkelerde camii inşa etti? İşte yanıtı:

Camiler TDV iştiraki KOMAŞ eliyle inşa ediliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından, bugüne kadar yurt dışında çok sayıda ülkede 103 cami yaptırıldı. Büyük oranda bağışlarla yurt dışında ihtiyaç duyulan ülkelerde Müslümanlar için camii inşa edildiği gibi, savaş, çatışma gibi nedenlerle zarar gören camiler de onarılıyor.

Bu görevi ise TDV’nin iştiraki KOMAŞ A.Ş. üstlenmiş durumda. TDV’nin 2017 yılı faaliyet raporuna göre KOMAŞ Kocatepe Modern Mağazacılık İşletmeleri Sanayii Ticaret Anonim Şirketi’nin ana faaliyet alanları; İnşaat, Ticaret, Eğitim…

İnşaat sektöründe 35 yıla yaklaşan bir süreçte edinilmiş teknik bilgi, tecrübe ve donanım ile yurt içi ve yurt dışında proje, müşavirlik ve müteahhitlik hizmeti veren şirket, ağırlıklı olarak dini yapılar üzerinde yoğunlaştı.

Türkiye hangi ülkelerde cami inşa etti?

KOMAŞ A.Ş. tarafından üstlenilerek kimisi tamamlanan kimisi halen devam etmekte olan yurt dışındaki camii projelerinin toplam maliyeti yaklaşık 500 milyon dolar. En yüksek maliyetli proje, 170 milyon dolarla Moskova Merkez Camii…  Bunu 100 milyon dolarlık maliyetiyle Amerika Diyanet Merkezi takip ediyor.

İşte farklı maliyet bedellerine sahip yurt dışında camii projeleri:

Asya’daki Camii İnşaatları

Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Camii: TDV tarafından inşa edilen cami, Nisan 2015’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından ibadete açıldı.

Kırgızistan Bişkek Merkez Cami: Eylül 2018’de ibadete açılan cami, Orta Asya’nın en büyük camii unvanına sahip.

Rusya Moskova Merkez Camii: Rusya Müslümanları Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen caminin iç dekorasyonu ve süslemeleri klasik Osmanlı sanatı üslubuyla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırıldı. Cami, 23 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın katıldığı törenle ibadete açıldı. Toplam kapalı alanı yaklaşık 19 bin metrekare olan camide, aynı anda 10 bin kişi namaz kılabiliyor.

Rusya Karaçay Çerkesya Camii: Cami, İslam Enstitüsü ve lojmanlardan oluşan Külliye, toplam 4 bin 500 metrekare üzerine inşa ediliyor.

Kırım Akmescit Seyyit Settar Camii ve Medresesi: Külliye içerisinde yer alan camide 500 kişi ibadet edebiliyor.

Filipinler Tacloban Camii: Filipinler’de yaşanan tayfunda büyük hasar gören ve Müslümanların yoğun olduğu Tacloban kentinde yıkılan caminin yerine inşa edildi.

Filipinler Osmanlı Camii: Filipinler’de binlerce insanın hayatını kaybettiği Haiyan tayfunundan en fazla etkilenen Ormoc şehrinde inşa edilen cami, yaklaşık 250 cemaat kapasitesine sahip.

Filipinler Fatih Camii: Yine Filipinler’de Ormoc şehrinde inşa edilen Fatih Camii ise 200 cemaat kapasitesine sahip.

Afrika’daki Camii İnşaatları

Cibuti II. Abdülhamit Han Camii: TDV tarafından Başkent Cibuti’de inşa edilen camii, Osmanlı mimarisi ile inşa edildi. Camide 3.800 kişi aynı anda namaz kılabilecek.

Mali Eyüp Sultan Camii: Mali’nin Başkenti Bamako’daki cami, TDV tarafından yaptırıldı.

Somali Abdülaziz Camii ve Müştemilatı: Somali’nin Mogadişu kentinde zamanla yıkılan Abdülaziz mescidi, TDV tarafından restore edilerek tekrar ibadete açıldı.

Somali Merkez Camii ve Müştemilatı Tamiratı: Mogadişu’da, ülkedeki iç savaş ve bakımsızlık nedeniyle harap olan cami, komple bakıma alınarak onarımı yapıldı. Yaklaşık 30 bin kişi kapasiteli cami, Somali’nin en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

Avrupa ve Balkanlar’daki Camii İnşaatları

İngiltere Cambridge Camii: İngiltere Cambridge Üniversitesi yakınında inşaatına başlanan cami, Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olacak. Caminin yapımı Cambridge Camii Vakfı tarafından sürdürülüyor.

Belarus Minsk Camii: Belarus’un başkenti Minsk’te inşa edilen cami yaklaşık 100 bin Müslüman’ın bulunduğu ülkede ibadete açıldı.

Arnavutluk Tiran Merkez Camii: Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Namazgah olarak bilinen bölgede yapımına başlanan camide, açık alanla birlikte aynı anda 10 bin kişi ibadet edebilecek.

Bosna-Hersek Olovo Ahi Evran Camii

Makedonya Üsküp Camii: Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün merkezinde 4.100 metrekare alan üzerinde inşa edilecek olan cami, 2 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olacak.

Kosova Priştine Camii: Priştine Camii ve Külliyesi, 8 bin 100 metrekare arsa üzerine inşa edilecek. Camide aynı anda 7 bin kişi ibadet edebilecek.

Macaristan – Budapeşte Camii

Romanya Bükreş Merkez Camii

Ortadoğu’daki Camii İnşaatları

Suriye: Toplam 108 camiinin tadilatı tamamlanarak ibadete açıldı.

KKTC Lefkoşa Hala Sultan Camii: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’nın Haspolat mevkiinde yapımı devam eden camide, avlusu ile beraber 7.500 kişi ibadet edebilecek.

Lübnan Kuaşra (Kouachra) Camii: Lübnan’ın kuzeyinde Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuaşra bölgesinde projelendirildi. 450 metrekare üzerine inşa edilecek caminin cemaat kapasitesi 700 kişi olacak.

Gazze Camileri: Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de yıkılan camilerin yeniden yapımı için başlattığı proje kapsamında, Aralık 2015’te temeli atılan 9 cami 2016’da tamamlandı. Camilerde 40 bin 800 kişi ibadet edebiliyor.

Amerika’daki Camii İnşaatları

Amerika Diyanet Merkezi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle 2 Nisan 2016 tarihinde hizmete açıldı. Amerika’nın en büyük camisi ve ülkedeki çift minareli tek cami…

Haiti Boukman Buhara Camii: Haiti’de 2010 yılında yaşanan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği depremden sonra yapımı gündeme gelen Boukman Buhara Camii’nin temeli 2014 yılında atıldı. Yaklaşık 160 metrekare alana ve 250 kişilik cemaat kapasitesine sahip cami, bu ülkedeki ilk cami olma özelliğini de taşıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.