Gıda Hattı

Türkiye gri listede! Mali eylem görev gücü tarafından Türkiye gri listeye alındı!

21 Ekim 2021, 21:22
Paylaş
Türkiye gri listede! Mali eylem görev gücü tarafından Türkiye gri listeye alındı!
Ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Mali Eylem Görev Gücü para aklama ve terörizmin finansmanı engelleme de eksikleri olmasını sebep göstererek Türkiye'nin daha sıkı izlenmesi gerektiğini belirtti.

FATF, Türkiye sıkı izlenmesi gereken ülkeler arasında olmasını uygun gördü. Türkiye gri listeye alındı.

BBC Türkçe'de paylaşılan bir habere göre bu hafta kurum tarafından düzenlenen genel kurulda bazı kararlar alındı. Bugün alınan kararlar basın toplantısı ile duyuruldu. 2019 yılında yapılan değerlendirmede bu alanda bazı eksiklikler olduğu vurgulanarak Türkiye'nin gri listeye alındığı belirtildi. Gri listede yer alan 22 diğer ülke Suriye, Fas, Arnavutluk, Güney Sudan ve Yemen gibi ülkeler. Bu kararlarla birlikte Türkiye kurumun uluslararası işbirliği inceleme grubu tarafından izlenmeye tabii olacak.

Bu karar bekleniyordu

Türkiye'nin kara paranın aklanmasının önlenmesine ilişkin mali çalışma grubu tarafından terörle mücadeledeki başarısızlıklar ve para aklama sebebi ile gri listeye alınması kararı beklenen bir karardı. Yetkililer kısıtlı uluslararası sermaye çekme potansiyeline sahip olan Türkiye'nin gri listeye alınması kararını açıkladı. Paris'te yapılan tartışmada kararın onaylama eğiliminde olduğu görülüyordu.

Ekonomi olumsuz etkilenebilir

Geçtiğimiz günlerde Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde son 12 ay içerisinde Türk lirasının dolar karşısında yaklaşık yüzde yirmi değer kaybettiğini ve ardarda rekor düşüşler yaşandığı belirtildi. Perşembe günü Merkez Bankası'nın alacak olduğu kararla beraber Türkiye'nin gri listeye alınması beklenen bir durumdu. Merkez Bankası’ndan önemli bir karar geldi ve Merkez Bankası faiz indirimi yoluna gitti. Bu durumda ülkenin gri listeye alınmasının ekonomiye zarar verebileceği de düşünülüyor. Konuya ilişkin ilk açıklama CHP milletvekili Özgür Özel’den geldi.

CHP milletvekili Özgür Özel Manisa milletvekili görevinin yanı sıra CHP grup başkanvekili olarak da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Özgür Özel OECD bünyesinde verilen mali eylem görev gücü grubunun tavsiyelere uyulması için mecliste uzun süredir yaptığımız çağrılara iktidar partisinden bir yanıt alamadık. Ülkeye bir başka utancı daha yaşatmış oldular dedi. Özgül Özel Türkiye ile ilgili alınan bu kararın dış finansman çekebilme kabiliyetine büyük bir zarar oluşturacağının açık olduğunu söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.