Gıda Hattı

"Türkiye dışarıdan 700 bin ton kirli kağıt alıyor"

19 Nisan 2018, 18:00
Paylaş
"Türkiye dışarıdan 700 bin ton kirli kağıt alıyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlık olarak 'sıfır atık' modeline geçtiklerini belirterek, "Şu anda Türkiye olarak 700 bin ton civarında senelik kirli kağıdı dışarıdan satın alıyoruz. Gelecek yıl itibari ile Türkiye'nin kirli kağıt ihtiyacı 2 milyon tonu bulacak. Ayrıştırdığımız zaman bunların hepsi bize ekonomik olarak geri değer katacak” dedi.

Uygulaması başlayan Sıfır Atık modeli nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı ve Türkiye Projesi-İklim Değişikliği ve Fırsatları programına katıldı. Programda yaptığı konuşmada "sıfır atık uygulama" modeline geçtiklerini söyleyen Bakan Özhaseki, “Sıfır atık adı üstünde israfın önlenmesi ve açığa çıkan atığın yeniden dönüştürülmesi esasına dayalı bir sistem. Önce bakanlığımızda denedik.

Bizim bakanlığımıza 9 aydır çöp kamyonları gelmiyor. Koridorlarda kumbaralar var, o kumbaralara herkes 5, 6 kadar çeşit içerisinde kağıdı ayrı bir yere atıyor, petleri ayrı bir yere atıyor, cam şişeleri ayrı bir yere atıyor.

Elektronik atıkları, pilleri ayrı bir yere atıyor. Yemekhane tarafında hayvan barınaklarına gönderdikten sonra geriye kalan kısmı bahçemize kurduğumuz kompost makinesi ile bir işlemden geçirerek gübre elde diyoruz.

Her yıl 700 bin ton kirli kağıt alınıyor!

Herkes kapışıyor gübreleri, dışarı bir şey çıkmaz hale geliyor. Biz 9 ay boyunca yaptığımız işlerden dolayı topladığımız kağıtlar geri dönüşüm olarak geldiği için 1.440 tane ağaç kurtardık. Şu anda Türkiye’de 700 bin ton civarında senelik kirli kağıt dışarıdan satın alınıyor.

Yeni tesisler kuruluyor. Gelecek yıl itibari ile Türkiye'nin kirli kağıt ihtiyacı 2 milyon tonu bulacak. Ayrıştırdığımız zaman medeni insanlar gibi bunların hepsi bize ekonomik olarak geri değer katacak.

İlk eylem planımızda Ankara'daki bin 500 kadar kalabalık insanların olduğu yerlerdeki bakanlıklar, hastaneler, askeriyeler, havalimanları, alışveriş merkezleri bu senenin sonuna kadar eylem planı olarak sıfır atığa geçiyoruz. Şehirlere yaygınlaştıktan sonra da karşımıza artık devasal problemler çıkmayacak” diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.