Gıda Hattı

Türkiye başardı. Dünya ormancılığında bir ilk!

8 Temmuz 2019, 12:12
Paylaş
Türkiye başardı. Dünya ormancılığında bir ilk!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Dünya ormancılığında bir ilke imza atarak suni yollardan ardıç fidanları üretmeyi başardı. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklılıklarıyla bilinen ardıçlar, küresel ısınmanın yoğun bir şekilde hissedilmeye başlandığı dünyada, ülkemizin gelecekteki sigortası olacak.

Tüm dünyada yakın zamana kadar ardıç tohumlarının yalnızca ardıç kuşlarınca yenilerek dışkı yoluyla atıldığında çimlenebileceği, ardıç tohumlarını üretmede başka yol olmadığı düşünülüyordu.

Ardıç kuşu tekeli kırıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Isparta Eğirdir'de bulunan fidanlığında yaptığı çalışmalar ile suni yollardan ardıç fidanları üretmeyi başardı. Böylece ardıç ormanlarının oluşmasında ardıç kuşlarının tekelini ortadan kaldırdı.

Meşakkatli bir iş olan suni çimlendirme için her yıl Kasım ve Şubat ayları arasında orman köylüleri tarafından toplanan olgunlaşmış ardıç kozalakları, fidanlıklarda açık hava koşullarında kurutuluyor. Bazı işlemlerin ardından ham tohumlar elde ediliyor. Tuzlu su vasıtasıyla bu tohumların boş ve dolularını belirlenerek, dolu olanları %5-10'luk küllü suda 3 gün bekletiliyor. Her gün suyu değiştirilerek karıştırılan tohumlar eleklerde yıkanıp, 1-2 saat güneşte serilerek kurutuluyor. Daha sonra %5-10'luk limon tuzu ve su karışımında 1 gün bekletilen tohumlar yüzdürme havuzunda tekrar yıkanıyor. Böylece tohumların çimlenme engeli gideriliyor. Daha sonra soğuk hava deposunda +4 derecede 45-50 gün katlamaya alınan tohumlar, çimlenmek üzere Eylül ayının ilk haftası toprakla buluşturuluyor.

Suni tohumlama ile 25 milyon fidan üretildi

Bu zor süreçle dünyada ilk kez ardıç tohumlarının çimlenmesini Türk ormancılarının başardığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Bu işlemlerle 2011 yılından 2018 yılı sonuna kadar 25 milyon ardıç fidanı üretimi gerçekleştirdik. Ayrıca yine aynı dönemde yaklaşık 30 ton ardıç tohumu ürettik. Üretilen fidanlar ise Anadolu'muzun topraklarında yeniden yeşeriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ardıç ağaçları, soğuğa ve kuraklığa dayanıklı!

Ardıçların ülkemiz ormanlarının yüzde 3'ünü kapladığını vurgulayan Pakdemirli, "Anadolu bozkırının umudu olan ardıçlar, özellikleri bakımından oldukça faydalı ağaçlardır. Bilhassa ardıçlar, soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklılıkları sebebiyle, iklim değişikliğinin kendini hissettirdiği dünyamızda ülkemizin geleceği açısından sigorta görevi üstlenecek" açıklamasını yaptı.

Bakan Pakdemirli, ardıçların ekstrem iklim koşullarına dayanıklı olmalarının yanında, sık ibre yapıları ve besi değeri yüksek kozalakları ile yabanıl hayvanlara iyi bir sığınak ve besin maddesi sağladıklarını, yaygın kök sistemleri sayesinde erozyon ile mücadelede ülkemiz için son derece önemli bir tür olduğunu da sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.