AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye Akademisyen Pastacı'sını kaybetti. Harry Lenas kimdir?

11 Haziran 2016, 14:54
Paylaş
Türkiye Akademisyen Pastacı'sını kaybetti. Harry Lenas kimdir?

Cumhuriyet ile yaşıt, İstanbul’un yaşayan en eski pastanesi Baylan’ın kurucusu Filip Lenas’ın oğlu Harry Lenas vefat etti. Baylan’da ilklere imza atan, Türkiye’nin ilk “Akademisyen Pastacısı” Harry Lenas, yarın (13 Haziran) toprağa verilecek.

Türkiye pastacılık ve pastaneciliğinin simge markalarından, İstanbul’un yaşayan en eski pastanesi Baylan’ın kurucusu Filip Lenas’ın oğlu Harry Lenas’ın vefatı, gastronomi dünyasında büyük üzüntü yarattı.

harry-lenas-baylan-gidahatti

Baylan’ın tarihi

Lezzetli pasta, turta ve çikolatalarıyla, kakao ve kremaya dayalı batı kökenli tatlılarıyla tanınan Baylan Pastanesi’nin tarihi 1923 yılına dayanır. Tam anlamıyla bir İstanbul müessesesi olan Baylan pastanelerinin kurucusu Filip Lenas, 20. Yüzyıl başında Arnavutluk’un kuzeyinden İstanbul’a göç ettiğinde henüz 16 yaşındadır ve tek hedefi iyi bir pastacı olmaktır. İstanbul’a yerleştikten sonra birkaç yıl Fransızların çalıştırdığı, Türkiye’nin ilk çikolata imalathanelerinden biri olan Mulatier’de çalışır, daha sonra düşünü gerçekleştirerek kuzeni Yorgi Kiriçi ile birlikte 1923’te Beyoğlu Deva Çıkmazı’nda ilk pastanesini açar ve çok kısa bir süre içinde Markiz, Lebon ve Moskova gibi dönemin ünlü pastaneleri ile birlikte anılmaya başlar.

baylan-pastane-gidahatti

Baylan bir dönem çikolata üretiminde de önemli bir marka olmuştur. 1939 yılında Karaköy’e kurulan Baylan Çikolata Fabrikası, 1953’te Gayrettepe’ye taşınır ve faaliyetlerini 1984 yılına kadar sürdürür.

1992 yılından bu yana sadece Kadıköy şubesiyle hizmet veren Baylan’ın kurucusu Lenas ailesinin temsilcisi Harry Lenas, 2009 yılında Baylan Pastaneleri firmasını Altınkılıç ailesine ait Altınmarka şirketine devreder. Nisan 2010’da Bebek’te yeni bir şube açılır.

Baylan Beyoğlu şubesinin Türk edebiyat tarihinde önemli bir yeri vardır. Özellikle 1950’li ve 1960’lı yıllarda birçok edebiyatçı, şair, ressam, karikatürist ve tiyatrocunun “mesken tuttuğu” buluşma ve tartışma yeri olmuştur. Baylan’ın müdavimleri arasında Atillâ İlhan, Oktay Akbal, Behçet Necatigil, Orhan Duru, Ahmet Oktay, Ferit Edgü, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Haldun Taner, Cemal Süreya, Salâh Birsel, Peyami Safa, Orhan Kemal, Fethi Naci gibi yazarlar vardır. Sayıları 40’ı bulan “Baylancı” müdavimlerin bir bölümü edebiyat tarihinde sosyal-realist “Baylancılar Akımı” olarak yerini aldı.

harry-lenas-pastaci-gidahatti

Harry Lenas kimdir?

93 yıllık geçmişiyle Türk pastacılık tarihinde önemli bir yeri bulunan Baylan’ın kurucusu Filip Lenas’ın oğlu Harry Lenas, liseyi bitirdikten sonra Beyoğlu Baylan’da mesleği öğrenir. 1952-54 yılları arasında Avrupa tarzı pastacılığı ve çikolatacılığı akademik olarak öğrenmek üzere babası tarafından Avusturya, İsviçre ve Almanya’ya gönderilir. Bir yıl Viyana’da pastacılık okulu Zuckerbäcker Schule’de, dokuz ayda İsviçre’nin Luzern şehrindeki Richmont Fachschule’de de pastacılık ve çikolata pralin konusunda eğitim alır.

Harry Lenas daha sonra ünlü Mövenpick Restaurant’da da çalışarak okullarda öğrendiklerini uygulamaya başlar. Almanya’nın Gefrat Solingen kentinde gıda sanayii okulunda şekerleme ve çikolatacılık kurslarına da katılan Harry Lenas Türkiye’nin ilk “akademisyen pastacısı” olarak Türkiye’ye döner ve beraberinde birçok yeniliği getirir. Neredeyse Baylan adı kadar ünlü, uluslararası tatlı literatürüne girmiş “Kup Griye” de Harry Lenas’ın icadıdır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.