Gıda Hattı

Türkiye, ABD’nin çelik vergisine karşı AB ile birlikte hareket edecek

7 Mart 2018, 18:12
Paylaş
Türkiye, ABD’nin çelik vergisine karşı AB ile birlikte hareket edecek

ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatında ek gümrük vergisi getirme kararına ilişkin olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström arasında yapılan görüşmede, ilerleyen süreçte Dünya Ticaret Örgütü platformunda birlikte hareket edilmesi yönünde mutabakata varıldığı bildirildi.

Ekonomi Bakanlığı, ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi koyma kararına ilişkin olarak yazılı bir açıklama yaptı.

nihat-zeybekci-gidahatti
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Nihat Zeybekci, Malmström ile görüştü

2017 yılı itibarıyla Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatının 1,2 milyar dolar, alüminyum ihracatının ise 78,5 milyon dolar olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, Bakanlık tarafından söz konusu gelişmelerin yakından takip edildiği; ABD ve diğer ihracatçı ülke/ülke grupları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğu bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Bu çerçevede Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, 5 Mart 2018 tarihinde AB Ticaret Komiseri Sayın Cecilia Malmström ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. İki taraf, ilerleyen süreçte Dünya Ticaret Örgütü platformunda birlikte hareket edilmesi yönünde mutabakata varmıştır.”

ab-komisyonu-cecilia-malmstrom-gidahatti Süreç nasıl gelişti?

Ekonomi Bakanlığı açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), 20 Nisan 2017 tarihinde yayımlanan Başkanlık Bildirisiyle, çelik ithalatının ulusal güvenlik üzerinde bir tehdit oluşturup oluşturmadığının incelenmesi için 1962 yılına ait “Trade Expansion Act”in 232. Bölümü (Section 232) kapsamında re’sen soruşturma başlattığı hatırlatıldı.

Soruşturma neticesinde ABD Ticaret Bakanlığı’nın ABD Başkanına sunduğu raporun gizli olmayan versiyonunun 16 Şubat 2018 tarihinde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross tarafından kamuyla paylaşıldığı vurgulanan açıklamada, “Bilahare 1 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı, tüm dünyaya yönelik çeliğe karşı %25, alüminyuma karşı ise %10 ilave gümrük vergisi getirileceğini açıklamıştır” ifadesine yer verildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.