Gıda Hattı

Türkiye, AB ülkelerine göre yüzde 60 daha ucuz!

22 Haziran 2022, 12:53
Paylaş
Türkiye, AB ülkelerine göre yüzde 60 daha ucuz!

Ülkelerdeki alım gücünün göstergesi olan tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2021 yılında Türkiye’de 40 oldu. Bu, 27 AB ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan mal ve hizmet sepetinin, ülkemizde 40 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabildiğini gösterdi. Ücret ve gelir düzeyinden bağımsız olarak yapılan hesaplamalar, Türkiye’de en pahalı tüketimin, Avrupa’nın endeks ortalamasına eşit düzeyiyle, kişisel ulaşım araçlarında olduğunu ortaya koydu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 2021 yılı Satınalma Gücü Paritesi (Hanehalkı Nihai Tüketim Harcamaları) sonuçlarını açıkladı.

Türkiye, Avrupa ortalamasına göre yüzde 60 daha ucuz!

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak ifade ediliyor.

Türkiye'nin 2021 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 40 oldu. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye'de 40 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı.

Tüketim mal ve hizmetlerinde en pahalı Avrupa ülkesi İsviçre

Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında 36 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 167 ile İsviçre, en düşük ülke ise 40 ile Türkiye oldu.

Tüketim mal ve hizmetleri fiyat düzeyi endeksleri, 2021 [AB27=100]

Kaynak: Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat)

Türkiye’de en pahalı tüketim, kişisel ulaşım araçlarında!

Türkiye'nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 100 oldu ve bu gruba ait fiyat düzeyinin AB ülkeleri ortalamasına eşit olduğu görüldü.

Diğer alt gruplar bazında ise; tüketici elektroniği endeksi 68 oldu ve bu grupta Türkiye'nin fiyat düzeyinin diğer alt gruplara kıyaslara yüksek olduğu görüldü. Buna karşılık giyim endeksi 46 oldu ve bu grupta fiyat düzeyinin diğer alt gruplara göre düşük olduğu gözlendi. Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye, 42 endeks değeri ile karşılaştırmalarda yer alan 36 ülke arasında en düşük endekse sahip ülke oldu.

Tüketim mal ve hizmetleri ve alt gruplarına ilişkin fiyat düzeyi endeksleri(1), 2021 [AB27=100]

Tüketim maliyeti ölçülen mal ve hizmet grupları

Çalışmada kapsanan mal ve hizmet gruplarının içerikleri şöyle:

Gıda ve alkolsüz içecekler: Ekmek ve tahıllar, et, süt, yumurta, meyve, sebze, su, meyve suyu ve diğer alkolsüz içecekler,

Alkollü içecekler, sigara ve tütün: Şarap, bira, vb. alkollü içecekler, sigara ve tütün ürünleri,

Giyim: Kumaşlar, erkek, kadın, çocuk ve bebek giyim eşyaları,

Tüketici elektroniği: Televizyon, ses ve görüntü kaydeden ve oynatan cihazlar, bilgisayarlar vb.

Kişisel ulaşım araçları: Motorlu araçlar, motosiklet ve bisikletler,

Lokanta ve oteller: Yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama hizmetleri.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.