AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türk yem üreticisine İrlandalı ortak

Türk yem üreticisine İrlandalı ortak
11 Temmuz 2017, 10:43

Türk tarım ve gıda sektörüne yabancıların ilgisi sürüyor. İrlandalı tarım teknolojileri şirketi ve yem üreticisi Devenish, İzmir merkezli yem katkı maddeleri üreticisi ve distribütörü Yem-Vit'in yüzde 50'sini satın aldı.

1952 yılında İrlanda’da kurulan ve tarım teknolojileri alanında faaliyet gösteren yem üreticisi Devenish, İzmir’de kurulu bulunan Yem-Vit'in yüzde 50 hissesini satın aldı.

devenish-logo-gidahattiTürkiye ve çevre ülkelerde büyüyecek

Yem-Vit satın alması ile İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey Amerika dışındaki ilk yurt dışı operasyonuna imza atan Devenish, hem Türkiye pazarında büyümeyi hem de komşu ülkelerdeki faaliyetlerini artırmayı hedefliyor.

Tarım sektörü için ekipmanlar ve hayvancılık sektörüne yönelik yem ürünleri üreten şirket, halen 40'ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Satın almaya ilişkin olarak şirketten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Devenish COO'su Patrick McLaughlin, hem kendilerinin hem de Yem-Vit'in son yıllarda ulusal ve uluslararası alanda önemli bir büyüme kaydettiğini söyledi. McLaughlin, “Bu ortaklık her iki şirkete de Türkiye ve çevresindeki pazarlarda daha da genişleme fırsatı sağlayacak” dedi.

kanatli-uretimi-gidahattiYem katkı maddeleri üreticisi

Yem-Vit Genel Müdürü Onat Onater de, Devenish ve Yem-Vit'in ayrı ayrı yenilikçi ürün ve teknik destek sunma konusunda piyasada ciddi bir ünü olduğuna dikkat çekerek, “Bu ortaklığın her iki şirketin de Türk ve çevresindeki pazarlarda daha fazla büyümek için bir platform sağlayacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.  diye konuştu.

1987 yılında İzmir'de kurulan aile şirketi Yem-Vit, büyükbaş, küçükbaş ve balık gruplarında yem katkı maddeleri üretiyor ve bazı ürünlerin de distribütörlüğünü yapıyor. Alanında Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan şirket, aylık ortalama 600 bin ton civarında yem katkı maddesi üretiyor.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Türki Cumhuriyetler’e de ihracat yapan Yem-Vit’in bugün itibariyle ihracat yaptığı ülke sayısı ise 15’i buluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.