Gıda Hattı

Türk ve Rus heyetleri, Moskova’da tahıl krizi için toplandı

22 Haziran 2022, 16:19
Paylaş
Türk ve Rus heyetleri, Moskova’da tahıl krizi için toplandı

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesine yönelik Türk ve Rus askeri heyetleri arasında Moskova’daki görüşmede, krizin çözümüne ilişkin Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "gıda krizinin” çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında kurulan "kırmızı hat" diplomasisi olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Türk ve Rus askeri yetkililer, Moskova’da bir araya geldi

Bu çerçevede gıda krizinin çözülmesi, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı'nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakların Türkiye'ye emniyetle intikali gibi konuları ele almak üzere Milli Savunma Bakanlığından bir askeri heyet Rusya'ya gitti.

"Kırmızı hat" diplomasisi bünyesinde görevlendirilen Türk ve Rus generaller başkanlığındaki askeri heyetlerin, başkent Moskova'da gerçekleştirdikleri görüşmenin "yapıcı ve oldukça olumlu havada" geçtiği öğrenildi. Tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesinin ele alındığı toplantıda, sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu öğrenildi. Bu çerçevede Ukrayna ve BM tarafı ile görüşmeleri müteakip, gelecek haftalarda Türkiye'de dörtlü olarak bir araya gelinmesinin beklendiği öğrenildi.

Mariupol limanından ayrılan ilk gemi, bir Türk gemisi oldu

Moskova’daki görüşme ilk somut sonucunu da verdi. Toplantıdan sadece birkaç saat sonra günlerdir bekleyen Türk kuru yük gemisi Ukrayna limanından ayrıldı. “Azov Concord” isimli Türk gemisi, Rus ordusu ve ayrılıkçıların kontrolündeki Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılan ilk yabancı gemi oldu.

Rusya Savunma Bakanlığından toplantıya dair yapılan açıklamada, “Rusya Savunma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı heyetleri arasında Moskova'da müzakereler yapıldı. Taraflar, Türk ticari gemilerinin güvenli çıkışı ve Ukrayna limanlarından tahıl ihracatının yanı sıra Karadeniz'de güvenli seyrüsefer sağlama konularını ele aldı. Rusya ve Türkiye heyetleri, Türk kuru yük gemisi Azov Concord da dahil olmak üzere Mariupol limanından çıkışın sağlanmasını mümkün kılan ikili formattaki iş birliğinin önemini vurguladı. Sonuç olarak istişarelerin sürdürülmesi konusunda mutabık kalındı” denildi.

Rusya, gıda krizine ilişkin suçlamaları reddetti

Rus ve Türk askeri heyetlerinin görüşmelerinin öncesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Batılı ülkeler tarafından, gıda krizinin Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarıyla başladığı ve Rusya'nın, Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılmasıyla ilgili engeller çıkardığına yönelik suçlamalar reddedildi.

Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılmasının Kiev tarafından engellendiği savunulan açıklamada, şöyle denildi:

“Bu tür asılsız suçlamalar ne yazık ki ABD'li ve Avrupalı yetkililerin konuşmalarında akıldan çıkmayan bir tema haline geldi. Bu sorunların gerçek ve derin nedenlerini yinelememiz gerekiyor.

Karadeniz kıyılarında 420 mayın sürükleniyor

Ukrayna tahılının deniz yoluyla taşınmasının engellenmesi konusunda, Rus tarafının Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatını hiçbir zaman engellemediğini ve engellemeyeceğini vurguluyoruz. Aslında, Kiev'in ortaya çıkardığı yüksek mayın tehlikesi ve bombardıman tehditleri nedeniyle Ukrayna karasularında güvenli seyir ve limanların kullanımı şu anda imkansız. Mevcut bilgilere göre Ukrayna, Karadeniz ve Azak Denizi'ne, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'na, Türkiye ve Romanya da dahil olmak üzere Karadeniz devletlerinin kıyı sularında sürüklenen yaklaşık 420 çapa mayını yerleştirdi. Buna ek olarak Kiev, Herson, Mikolayiv, Çornomorsk, Ochakov, Odessa ve Yuzhne olmak üzere 6 limanda 16 ülkeden 70 yabancı gemiyi engelledi ve elinde tutuyor.”

Rusya, 25 milyon ton tahıl, 22 milyon ton gübre tedarik edecek

Bakanlık açıklamasında gıda krizinin temel nedeninin Ukrayna'daki savaş olmadığı vurgulanarak, "Rus ordusu kendi tarafından 2 deniz koridorunun güvenli bir şekilde işletilmesi için gerekli koşullar oluşturdu. Bugün tarım ürünlerinin ihracatı için Mariupol ve Berdyansk limanlarını kullanmak mümkündür. Yine 2020 yılı başından beri Covid-19 salgını, olumsuz iklim olayları, Batı ülkelerinin ekonomik ve politik hataları ve Rusya'ya karşı eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar durumu son derece ağırlaştırdı" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca, Rusya'nın silah kaçakçılığına karşı ve Ukrayna tahılının pazarlanmasına yönelik çabalara hazır olduğu aktarıldı.

Açıklamanın son bölümünde küresel gıda krizinin çözümüne yönelik Rusya'nın politikalarından bahsedilerek, "Buna karşılık, tahıl, gübre, enerji ve diğer kritik ürünleri ihraç etme yükümlülüklerimizi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha teyit ediyoruz. Böylece yıl sonuna kadar dünya pazarlarına yaklaşık 25 milyon ton tahıl ve en az 22 milyon ton gübre tedarik edebileceğiz. Eşi görülmemiş yaptırım baskısına rağmen, ikili kanallar aracılığıyla ticari gıda tedarikine ve ilgili Dünya Gıda Programı (WFP) aracılığıyla özellikle Yemen, Kırgızistan, Lübnan, Sudan, Tacikistan ve Küba'ya gıda yardımı sağlamaya devam ediyoruz. Buna dayanarak, Batılı ülkelerin ve BM’nin temsilcilerini asılsız suçlamalardan kaçınmaya ve öncelikle kendi kısır eylemlerinin kışkırttığı mevcut krizin gerçek nedenlerini aramaya çağırıyoruz" denildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.