AramaArama
Gıda Hattı

Türk üniversiteleri yeşil kampüsleriyle de söz sahibi

1 Şubat 2016, 16:42
Paylaş
Türk üniversiteleri yeşil kampüsleriyle de söz sahibi

Her yıl katılımcı üniversiteleri Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su Kullanımı, Ulaşım ve Eğitim olmak üzere 6 temel kategoride değerlendirerek sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık yaklaşımlarına göre sıralayan GreenMetric 2015 sıralamasında, Türkiye’den Bülent Ecevit Üniversitesi 217’inci sırayı aldı. Vakıf üniversiteleri arasında ise Özyeğin Üniversitesi birinci oldu.

GreenMetric Üniversite Sürdürülebilirlik Derecelendirmesi, üniversite kampüslerindeki sürdürülebilirlik çabalarını dünya çapında değerlendiren ve karşılaştırmasını yapan bir platform.

İlk kez 2010 yılında Endonezya Üniversitesi tarafından oluşturulan GreenMetric Platformu (IU GreenMetric World University Ranking), her yıl katılımcı üniversiteleri Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su Kullanımı, Ulaşım ve Eğitim olmak üzere 6 temel kategori ve bunları oluşturan farklı alt kategorilere göre değerlendiriyor. Üniversiteler söz konusu kategorilerden aldıkları puanların toplamına göre “sürdürülebilirlik” ve “çevreye duyarlılık” yaklaşımlarındaki başarılarına göre sıralanıyor.

ozyegin-universitesi-gidahatti2015 yılında farklı ülkelerden 400’den fazla üniversiteyi değerlendirmeye alan GreenMetric 2015 sıralamasında, Türkiye’deki üniversiteler de sıralamalardaki yerleriyle dikkat çekti. Buna göre, genel sıralamada 217’inci sırada yer alan Bülent Ecevit Üniversitesi Türk üniversiteleri içinde birinci; 260. sırada yer alan Özyeğin Üniversitesi ikinci; 276. sırada yer alan Sabancı Üniversitesi üçüncü oldu. Özyeğin Üniversitesi, Türkiye’den değerlendirmeye giren vakıf üniversiteleri arasında ise birinci sırada yer aldı.

Esra Gençtürk: Güvenli ve keyifli bir yaşam alanı sunmayı hedefliyoruz

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

ozyegin-universitesi-esra-gencturk-gidahatti“Üniversitemizin yenilikçi vizyonunun somut bir örneği olan Çekmeköy Kampüsümüz, kurulduğu ilk yıldan itibaren, bulunduğu çevreye hem kültürel hem fiziksel açıdan katkıda bulunacak biçimde, çevre odaklı davranmayı temel ilkelerinden saydı. Kampüste ve tüm aktivitelerimizde paydaşlarımızla beraber, Çevre ve Güvenli Yaşam kültürünü öncelikler listesine alıp en önlerde tutan bir anlayışı oluşturmaya çalıştık. Bulunduğumuz bölgeye ve halkına katma değer yaratan faaliyetler gerçekleştirdik. Rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kullanırken, gri suları biriktirip faydalanan ve diğer önlemlerle birlikte su tüketimini minimize etmeye yönelik uygulamaları hayata geçirdik. Enerjiyi maksimum tasarrufta kullanabilmek için birçok sistem uyguladık ve en önemlisi öğrencilerimizden çalışanlarımıza, tüm ÖzÜ mensupları için, güvenli ve keyifli bir yaşam alanı sunmayı hedefledik.

Tüm bu hassasiyetimiz ve çalışmalarımız sonucunda kampüsümüzdeki 3 binamız USGBC (US Green Building Council) tarafından 2012 ve 2013’te LEED Gold Sertifikası ile ödüllendirildi. 2014 yılında ise ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi) ve OHSAS 18001 (İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi) belgelerine sahip olduk. Bunlara ilaveten global düzeyde yapılan böyle bir sıralamada dünya üniversiteleriyle birlikte yer almak; Türkiye’den katılan vakıf üniversiteleri içinde birinci olmak da bizi ayrıca gururlandırdı ve memnun etti. Benimsediğimiz sürdürülebilirlik felsefemiz ve uygulamalarımızla doğru adımları attığımızdan bir kez daha emin olduk.”

Global sıralama için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.