Gıda Hattı

Türk tarımında bir ilk! O madde artık ithal edilmeyecek

14 Haziran 2022, 13:27
Paylaş
Türk tarımında bir ilk! O madde artık ithal edilmeyecek

Bitki koruma ürünü üretiminde pek çok ilki gerçekleştiren Koruma Şirketler Grubu, tamamen ithal edilen bitki koruma ürünü aktif maddesinin üretimini başarıyla gerçekleştirdi. Söz konusu maddenin Türkiye’de üretimiyle yıllık yaklaşık 20 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanırken, ihracata yönelik atılacak adımlarla da küresel pazarda yerini almayı hedefleniyor.

Kimya sanayinin yüzde 100 yerli sermayeli şirketi Koruma Şirketler Grubu, 2021 yılında gerçekleştirdiği Benfluralin ve Bakır oksiklorür bitki koruma ürünü aktif maddelerinin üretiminden sonra kompleks reaksiyonlarla üretilen Acetamiprid aktif maddesini yüzde 99’luk saflıkta üretmeyi başardı.

Dünyada insektisit grubunda en fazla kullanılan aktif maddelerden biri olan Acetamiprid, Türkiye için stratejik önemde bulunan çok sayıda bitkisel ürünü üründe kullanılıyor.

En büyük üretici, Çinli şirketler

Tamamen yerli imkânlarla Avrupa standartlarında aktif madde üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Kemal Aracı, “Çin şirketleri bu teknik maddenin en büyük üreticisi konumunda bulunuyor. Aktif madde üretimine başladığımızda bu ürün en önemli projemiz konumundaydı. Şu an Avrupa standartları olan yüzde 99’luk saflıkta Acetamiprid aktif maddesini üretebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Acetamiprid’in stratejik bir aktif olduğunu vurgulayan Aracı, “Türkiye’de bu seviyede ilk defa böyle bir bitki koruma ürünü aktif maddesi üretiliyor. Aslında bu projenin önemi buradan da ortaya çıkıyor. Birden fazla basamakta cereyan eden reaksiyonlar ve saflaştırma prosesi sonucunda üretim gerçekleştiriliyor. Pamuk, antepfıstığı, kiraz, şeftali, elma armut, bağ, domates, biber, hıyar, patlıcan, karpuz, gibi önemli tarım ürünlerinde çok yoğun şekilde kullanılan bu ürünün ülkemizde yerli imkânlarla üretilmesi bu projenin önemini daha da artırıyor.” ifadelerini kullandı.

20 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Üretim projesine yönelik çalışmaları temellendirdikten sonra teknik bilgi düzeyi ve yetkinliği yüksek çalışan sayısının arttığını ve bu durumun Türkiye’nin dışa bağımlılığını sonlandıracak diğer aktif madde projeleri için de en önemli kilometre taşlarından bir tanesini oluşturduğunu belirten Şükrü Kemal Aracı, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak yılda 1000 ton ürün ithal ediyoruz. Bu da 20 milyon dolarlık bir kayıp olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen zamanda bu miktarın tamamını karşılayabilir konumda olacağız.

Acetamiprid’in ülke ekonomisine katkısı çok büyük. Yaptığımız fizibilite çalışmalarıyla Çin’den sağladığımız tedarik fiyatının altında bir fiyatla bu üretimi gerçekleştireceğiz. Elde ettiğimiz avantajlardan önemli bir tanesi de ithal ürün bağımlılığından kurtulmuş olacak olmamızdır. Türk tarımının hizmetine sunduğumuz yüzde 100 yerli üretim aktif maddeler, ithal ürün bağımlılığına son verirken çiftçimizin hem daha az maliyetle hem de daha hızlı ve kolay şekilde ihtiyacını karşılamasını sağlayacağız.

“Türkiye olarak başrolde biz olacağız”

Firmamız açısından düşünürsek, küresel ölçekli attığımız adımlara bir yenisini daha eklemiş olacağız. Geçtiğimiz yıl üretimini gerçekleştirdiğimiz iki teknik maddeden sonra üçüncü teknik maddeyi de faaliyete geçiriyor olmamız bunun en belirgin göstergesi konumunda.

Acetamiprid projesinin ihracat açısından da potansiyeli çok önemli. Türkiye’nin jeopolitik konumu bizlerle lojistik açıdan büyük avantaj sağlıyor. Dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırdıktan sonra yurtdışındaki talepleri de karşılayabilecek potansiyelde olacağız. Bu alanda bölgemizde ve dünyada söz sahibi olma hedefiyle yola çıktık. Elde edilen başarı ile birlikte küresel teknik hammadde pazarında yerimiz daha da güçlenecek.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.