AramaArama
Gıda Hattı

Türk öğrencilerin makaleleri NASA RPS internet sitesinde

26 Ağustos 2021, 13:00
Paylaş
Türk öğrencilerin makaleleri NASA RPS internet sitesinde

NASA Radyoizotop Güç Sistemleri (RPS) Programının düzenlediği "Bir Günlüğüne Bilim İnsanı" (Scientist for a Day)  yarışması bu yıl da sürüyor.

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çeşitli yaş gruplarından öğrenciler, NASA tarafından belirlenen konularda yazdıkları makaleler ile "Bir Günlüğüne Bilim İnsanı" yarışmasına katılıyorlar.

NASA'nın 2020-21 eğitim öğretim yılı için düzenlediği yarışmanın konusu Uranüs gezegeninin ayları oldu. Öğrencilerden Ariel, Oberon, Titania adlı ayları incelemeleri ve bunlardan birini bir uzay görevi düzenlenmesi adına seçmeleri istendi. Uranüs gezegeninin ayları 1986 yılında Voyager 2 uzay aracı tarafından görüntülenmişti.

Ariel, Oberon, Titania, NASA, Uranüs

Bu yıl 7 makale NASA sitesinde yayınlanmaya değer görüldü

Yarışmaya her yıl ABD'den olduğu kadar diğer ülkelerden de pek çok öğrenci katılıyor. Başarılı bulunan makaleler NASA'nın sitesinde yayınlanıyor. Ülkemizden de öğrenciler bu yarışmaya ilgi gösteriyor. Makalesi başarılı görülerek yayınlanan 2020-21 eğitim öğretim yılı öğrencilerimiz şöyle sıralandı:

Yarışmanın Türkiye'deki temsilciliğini ve evsahipliğini Özel Eyüboğlu Koleji yapıyor. Tüm ortaokul ve liselere açık olarak düzenlenen yarışmaya gönderilen makaleler ulusal jüri tarafından değerlendirilerek seçilen makaleler NASA'ya gönderiliyor. Yazarlarına NASA tarafından bir sertifika düzenlenen makaleler, kurumun internet sitesinde yayınlanıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.