AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Türk Mutfağının lezzet şampiyonu şehirleri!

Türk Mutfağının lezzet şampiyonu şehirleri!
13 Aralık 2017, 14:41

Sosyal anket platformu www.poltio.com tarafından araç kiralama markası Garenta’nın seyahat deneyimlerini paylaştığı içerik platformu garentaday.com/blog için gerçekleştirilen araştırmayla, Türk mutfağının en ünlü lezzetlerini en iyi yapan şehirler belirlendi.

Türkiye’nin dört bir yanından damak tadına güvenen 9.932 katılımcı tarafından belirlenen lezzet şampiyonu şehirler arasında; Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep, Van, İzmir, Konya ve Adana bulunuyor.

kebap-gidahattiKebapta Adana, lahmacunda Gaziantep

“En Lezzetli Kebap” kategorisini Adana oyların %71’ini alarak birinci oldu. Adana’yı sırasıyla %11 ile Şanlıurfa, %8 ile Gaziantep, %5 ile Diyarbakır ve %4 oy oranıyla Diyarbakır izledi. Kebap’ta birinci sıraya yerleşemeyen Gaziantep, %50 oy oranı ile lahmacunda birinci oldu.

kofte-1-gidahattiEn iyi köfte İnegöl’de

Katılımcıların oy verdiği “En Lezzetli Köfte” kategorisinde Akhisar, Tekirdağ, Akçaabat arasından İnegöl, en çok oyu alarak öne çıktı. %46 oy oranıyla Türkiye’nin en lezzetli köfte rotası olan İnegöl’ü %26 oy oranıyla Akçaabat takip etti.

Çiğköfte kategorisinde ise Şanlıurfa ve Adıyaman yarıştı. Katılımcıların cevaplarına göre en iyi çiğköfte %46 oy oranıyla Şanlıurfa’da yapılıyor, bu ili %42 oy oranıyla ise Adıyaman takip ediyor.

Pide şampiyonu İç Anadolu’dan çıktı

Pidesiyle ünlü Karadeniz, birinciliği İç Anadolu Bölgesi’ne kaptırdı. “En Lezzetli Pide” kategorisinde Trabzon, Samsun, Kastamonu ve Konya yarıştı. %44 oy oranıyla Konya, Karadeniz şehirleri arasından sıyrılarak pidelerinin lezzetini kanıtladı. Konya’yı %25 oy oranıyla Trabzon izledi.

van-kahvaltisi-gidahattiKahvaltıda büyük çekişme

Araştırmanın en şaşırtan sonuçlarından biri, “En Lezzetli Kahvaltı” kategorisinden geldi. Kahvaltısıyla ön plana çıkan Van, birinciliği İzmir ile paylaştı. %35 oy oranıyla en lezzetli kahvaltı şehri Van ve İzmir oldu. Gaziantep ise %13 oranıyla 3. sıraya yerleşti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.