AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türk Mutfağı ev yemeği zengini!

Türk Mutfağı ev yemeği zengini!
13 Nisan 2016, 15:44

Türk mutfağının gözbebeği ev yemeklerini mercek altına alan Yemeksepeti’nde, 19 bin çeşit ev yemeği bulunuyor. Araştırmada 4.000’i geçen çeşidiyle zeytinyağlılar ve 1.500’ü geçen çeşidiyle köfteler en renkli kategoriler oldu. Efsaneleşen lezzetleri ile takım ruhunun nelere kadir olduğunu kanıtlayan, ev yemeği liginin Metin Ali Feyyaz’ı ise kuru fasulye, pilav, cacık oldu.

Modern zamanlarda dünya mutfaklarından herhangi bir lezzete ulaşmak sadece birkaç tıkla mümkün olsa da, küçücükken annemizin elinden yediğimiz, büyüyünce kıymetini daha iyi anladığımız ev yemeklerinin kalbimizde bambaşka bir yeri var. Yemeksepeti de bu fikirden yola çıkarak, Türk mutfağının göz bebeği ev yemeklerini mercek altına aldı.

izgara-kofte-gidahatti

En çok çeşit zeytinyağlılarda var

Yemeksepeti’nde ulaşılabilen kebaptan pizzaya, tatlıdan salataya toplam 200 bin çeşit farklı yemeğin 19 binini ev yemekleri oluşturuyor. Bu lezzetler içerisinde en çok çeşide sahip kategori, toplam 4.382 tarifle zeytinyağlılar. Onu 1.543 çeşidi geçen köfte ve 1.100 çeşitle çorbalar takip ediyor. Sebze yemekleri için ise 640 farklı alternatif bulunuyor.

Ev yemeği siparişleri artıyor

Yemeksepeti’nde ev yemekleri siparişleri her yıl yüzde 40’dan fazla artıyor. Yemeksepeti üyesi restoranlarda ustalar günde binlerce porsiyon için ter döküyor. Kuruluşundan bugüne Yemeksepeti kullanıcıları için toplam 7 milyon porsiyon köfte yoğuruldu ve toplam 2,4 milyon porsiyon yaprak sarma sarıldı.

kuru-fasulye-pilav-cacik-gidahatti

Türk mutfağının Metin Ali Feyyaz’ı: Kuru fasulye, pilav, cacık

Yemeksepeti’nde geçtiğimiz yıl en çok yenen ev yemekleri sırasıyla kuru fasulye, pilav, nohut, etli yaprak sarma ve ıspanak. Kullanıcılar 1 yılda ortalama 150 bin porsiyon kuru fasulye yiyor. Her iki kuru fasulye siparişinin birinde yanına pilav ve cacık da isteniyor. Bu üçlü, efsaneleşmiş lezzetleri ile takım ruhunun nelere kadir olduğunu hepimize gösteriyor. Ayrıca her 10 köfte siparişinin 3’ünde çorba ve pilav, her 10 patlıcan siparişinin 2’sinde pilav ve cacık da söyleniyor.

kofte-gidahatti

Yaş ilerledikçe ev yemeklerini daha çok sahipleniyoruz

Küçük bir çocukken aile ortamında tanıştığımız ev yemekleri, sonraki yıllarda, özellikle yaş ilerledikçe vazgeçilmezlerimiz oluyor. Yemeksepeti verileri de bunu kanıtlıyor; yaş büyüdükçe ev yemeklerini sipariş etme oranı artıyor. Örneğin, ev yemeklerini en çok tercih edenler 34 yaşından büyükler, en az tercih eden grup ise 12-18 yaş arasındakiler.

Ev yemekleri genellikle kalabalık gruplar için değil, tek kişilik söyleniyor. Yalnız yemek yiyenler tek porsiyon için mutfağa girmeye erinse de, bu lezzetlerden ayrı kalmıyor. Ayrıca bu yemeklerin yüzde 60’ı erkekler tarafından sipariş ediliyor.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.