Gıda Hattı

Türk mutfağı dünya listesinde!

13 Ocak 2021, 10:58
Paylaş
Türk mutfağı dünya listesinde!

Türkiye’den 5 lezzet, dünyanın en iyi geleneksel yemekleri listesinde yer almayı başardı. İkinci sırada yer alan yemeğimiz ise 'Adana kebap' olarak kayıtlara geçti.

Medya takip kurumu Ajans Press’in, TasteAtlas verilerinden elde ettiği bilgilere göre, dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli oldu.

Böylelikle Türkiye’den birbirinden güzel 5 lezzetin listede yer aldığı saptanırken, birinci sıraya İtalya’dan Margherita pizzanın yerleştiği kaydedildi.

| Somer Şef: Türk mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak hiç değil |

Türkiye’den hangi lezzetler listeye girdi?

İkinci sıraya ise en sevilen lezzetlerimizden Adana kebap yerleşirken, üçüncü sırada Japonya’dan Ramen (Erişte) yer aldığı kaydedildi. Türkiye’den listeye giren diğer lezzetler ise; biber dolması, sarma, köfte ve döner olarak görüldü.

Ajans Press, türk mutfağı ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2020 yılından bugüne kadar Türk Mutfağı ile alakalı basına 3 bin 307 haber yansıdığı tespit edildi. Adana kebap ile çıkan haber adedi ise 285 olurken, köfte ile alakalı 5 bin 593 haber olduğu kaydedildi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.