AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türk Milleti Tek Yürek!

Türk Milleti Tek Yürek!
8 Ağustos 2016, 10:18

15 Temmuz darbe girişimine tepki mitinglerinde final, İstanbul Yenikapı’da yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının da katıldığı Demokrasi ve Şehitler Mitingi, 5 milyona yakın kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi öncesinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir süre sohbet etti.

yenikapi-toplu-fotograf-gidahatti

Mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP ve MHP genel başkanlarıyla 81 vilayetimizde her görüşten, her meşrepten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, şu görüntü... Ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir. Onun için hep birlikte Türkiye olacağız” dedi. Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine atıfta bulunarak, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal, 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu o kara günlerde şunu söylüyordu; ’Milletimiz çok büyüktür. Hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine Ey millet sen esaret ve zillet kabul eder misin? diye sormak lazımdır. Ben, milletimin vereceği cevabı bekliyorum.’

Şimdi burada bir kez daha soruyorum, Gazi’den 96 yıl sonra Yenikapı Meydanı’ndan aynı soruyu sizlere soruyorum; Ey millet sen esaret ve zillet kabul eder misin?"

Vatandaşların "Hayır" cevabı üzerine ise Erdoğan, "Mesele bu." dedi.

recep-tayyip-erdogan-yenikapi-gidahatti

İdam cezası talepleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitinge katılanların “İdam isteriz” sloganları üzerine de, “Siyasi partilerin başkanları burada. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, siz de idam talebinde bulunduğunuza göre buna karar verecek merci TBMM’dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Onamaksa ben peşinen ilan ediyorum. Onarım. Kardeşlerim. Vatan Caddesi’nden vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğüm zaman bunu öte tarafa koymak mümkün mü? Külliye’nin önünde F-16’dan atılan bombayla başı ayrılan kardeşimi, başı kongre merkezinin üzerine uçmuştu. Bunu gördükten sonra AB’de idam yokmuş, konseyde yokmuş, burada yokmuş. ABD’de var. Japonya’da var. Çin’de var. Dünyanın büyük çoğunluğunda var” diye konuştu.

“Medya, iş dünyası kendi seyrine oturmalı”

15 Temmuz’un daha güçlü, daha müreffeh Türkiye’nin inşası için milada dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Tüm sıkıntılı olayları tekrar masaya yatırarak ortaya koymalıyız. TSK’daki önünü açan davaları tekrar incelemeliyiz. Buna benzer pek çok davayı incelemeliyiz. Tüm sınavları, tüm işlemleri incelemeliyiz. Medyayı, iş dünyasını yeniden kendi tabi seyrine oturtmalıyız. Yurtiçinde milletin dini hassasiyetini, iyilik ve yardımlaşma duygularını istismar ederek elde ettikleri tüm imkanları milletin emrine vermeliyiz. Yargıda kim var inceleyeceğiz. Bunları da kapıya koyacağız. Cezaeviyse cezaevine koyacağız. Bedelini ödeyecekler. Bu akşam demokrasi nöbetlerine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız. Bu akşam sadece virgül. Çarşamba akşamı nokta” ifadelerini kullandı.

Mitinge TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılarak, alanda toplananlara hitap ettiler.

recep-tayyip-erdogan-kemal-kilicdaroglu-yenikapi-gidahatti

recep-tayyip-erdogan-devlet-bahceli-gidahatti

Orgeneral Akar: TSK’nın şanlı geçmişine kara bir leke sürdüler

Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da, programda olmamasına rağmen katılımcılara seslendi.

genelkurmay-baskani-hulusi-akar-yenikapi-gidahatti

Akar, şunları söyledi:

"15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızmış, bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü, tarihimizde görülmemiş bir şekilde, vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve rezaleti yaşatmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda, asil milletimiz sizler ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları, kahramanca ve ferasetle bu hain girişime karşı koymuşlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve bağrından çıktıkları milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap tereddütsüz bir şekilde alanlarda verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Orgeneral Hulusi Akar, milletin canı pahasına, demokrasinin devamı için gösterdiği fedakarlığın her türlü takdirin üzerinde olduğunu da kaydetti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.