AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türk markaları gözünü Hollanda’ya dikti

Türk markaları gözünü Hollanda’ya dikti
15 Nisan 2016, 17:24

Girişimciliği ve uluslararası yatırımları destekleyen Hollanda, Türk markalarının da yatırım için tercih ettiği ülke haline geldi. Türkiye’nin önde gelen markaları, dış yatırım söz konusu olanca rotayı Hollanda’ya çeviriyor. Şimdiye dek Türkiye’den 130’un üzerinde şirketin Hollanda’da faaliyete geçmesine destek veren Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA), Simit Sarayı ve Mado gibi pek çok önemli markanın Avrupa pazarında güçlenmesini sağladı.

Avrupa'nın en büyük pazarlarının ortasında stratejik bir konuma sahip olan Hollanda, uluslararası şirketler için cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Girişimciliği ve uluslararası yatırımları destekleyen Hollanda hükümeti de hemen hemen her sektörden dış yatırımcıya kucak açıyor.  Uluslararası ithalat sürecinde KDV erteleme, düzenli finans yönetimi, uygun vergi şartları, esnek iş gücü piyasası gibi pek çok avantajı bulunan Hollanda, Simit Sarayı ve Mado gibi Avrupa pazarında hızlı büyüme kaydeden markaların da ilk rotası oldu.

Simit Sarayı ve Mado da Hollanda’yı tercih etti

35 yıldır 60 farklı ülkeden 3 bin 300’den fazla şirketin uluslararası faaliyetlerini başlatmasına ve geliştirmesine olanak sağlayan Hollanda Dış Yatırım Ajansı da Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin dünya çapında bir marka olması yönünde ücretsiz olarak hizmet veriyor.

nfia-ulke-muduru-arife-karaosmanoglu-gidahatti

İş dünyasındaki en büyük isimlerin Hollanda'yı Avrupa'ya açılan bir kapı olarak gördüklerini belirten NFIA Ülke Müdürü Arife Karaosmanoğlu, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Günümüzde şirketler artık lokal olmakla yetinmiyor, dolayısıyla Hollanda bu yolda ilerlemek isteyen kurumlar için doğru bir yatırım merkezi. Üstelik Hollanda Avrupa ya da bölgesel genel merkezler için önde gelen ülkelerden biri olarak kendini kabul ettirdi. Hollanda’yı önemli bir yatırım üssü olarak gören Mado ve Simit Sarayı gibi markalar da master franchise aracılığıyla bayi açma konseptine giderek, mağaza sayılarını artırmayı hedefliyorlar.”

nfia-logo-gidahatti

Yeni bir ülkede kendine yer edinmeye çalışan yatırımcıların karşılaşabilecekleri zorluklar konusunda da her türlü desteği sağlayan NFIA, özellikle Hollanda hükümetinin sağladığı sağlıklı yatırım ortamını ön plana çıkarıyor.

simit-sarayi-gidahatti

Hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir yanında mağazalaşarak büyümeyi hedefleyen Simit Sarayı da Hollanda’daki yatırımlarını artırmayı düşünüyor. Beş yıl içinde Hollanda’da 100 mağaza açmayı hedeflediklerini belirten Simit Sarayı CEO’su Haluk Okutur, “Hollanda; yüzölçümü küçük ama ticari kapasitesi büyük bir ülke. Hollanda bu anlamda bizim için önemli bir noktada bulunuyordu ve gerek NFIA, gerekse yerel yönetim bize çok destek oldu. Simit Sarayı olarak, başta Hollanda olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine de yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.