Gıda Hattı

Türk kahvesi ve lokum tadında kültürel miras!

9 Temmuz 2015, 18:09
Paylaş
Türk kahvesi ve lokum tadında kültürel miras!

Türk kültürünün yerli ve yabancı turistlere tanıtılması için çalışmalarını sürdüren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), Ramazan ayı boyunca UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi (SOKÜM) ziyaretçilerine Türk kahvesi ve lokumu ile eşlik ediyor.

Dünyanın en büyük müze mağazası zinciri BKG, SOKÜM tarafından düzenlenen ve Ramazan ayı boyunca devam eden interaktif etkinliklerde müze ziyaretçilerine, Türk kahvesi ve Türk lokumu ile keyifli bir deneyim yaşatıyor.

Türk kahvesi, Azerbaycan’da 2013 yılında gerçekleşen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 8. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” adı ile ilgili listeye girdi.

Bu tescil ile birlikte Türk kahvesinin tüm dünyaya tanıtılması için projeler hayata geçiren BKG, son olarak aynı amaçla çalışmalarını sürdüren SOKÜM ile bir araya geldi. Kendi imalatı Türk Kahvesi ve lokumu Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde oluşturduğu “Müze’nin Kahvesi” konseptli kafelerde yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunan BKG, SOKÜM Müzesi’ne somut olmayan kültürel miras öğelerimizi deneyimlemeye gelen ziyaretçilere iftar sonrası geleneksel tatlarımızı ikram ediyor. Sadece Ramazan ayıyla sınırlı kalmayacak olan etkinlik kapsamında BKG; Türk kahvesi ve lokum ikramını tatmak isteyen ziyaretçileri, tüm yıl SOKÜM Müzesi’ne bekliyor.

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi’nde yer alan başlıklar altında 2013 yılından bu yana hizmet veren SOKÜM; Hacivat – Karagöz, aşık şenlikleri, masal geceleri ve ebru sanatı eğitimleri gibi birçok farklı etkinliği de hayata geçiyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.