AramaArama
Gıda Hattı

Türk ihracatçıların Kore çıkarması!

24 Temmuz 2021, 12:07
Paylaş
Türk ihracatçıların Kore çıkarması!
Kore İthal Ürünler Fuarı’na katılan ihracatçılar, Türkiye’nin ürünlerini tanıttılar.

Türk ihraç ürünlerinin Uzakdoğu pazarındaki konumunu güçlendirmek için ilk kez Kore İthal Ürünler Fuarı’na katılan ihracatçılar, Türkiye’nin ürünlerini tanıttılar.

Türkiye yıllık 4,5 milyar dolar dış ticaret açığı verdiği Güney Kore'ye ihracatını artırmak ve dış ticaret açığını azaltmak için harekete geçti.

Pandemi nedeniyle iki yıl ertelenen fuara Türkiye, ilk kez katıldı

Kore İthalatçılar Birliği tarafından organize edilen ve Güney Kore'nin tek ithalat fuarı olan Kore İthal Ürünler Fuarı'nda Türkiye katılımını Ticaret Bakanlığı'nın görevlendirmesiyle Ege İhracatçı Birlikleri organize etti. Pandemi nedeniyle iki yıl ertelenen organizasyonda Türkiye ilk kez yer aldı.

Zeytin ve zeytinyağı, kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, şekerleme, meyve sebze mamulleri, dondurulmuş gıda ürünleri, konserveler, baharatlar, odundışı orman ürünleri, hazırgiyim ve konfeksiyon, deri ve deri mamullerinin tanıtıldığı Türkiye standının açılışına, Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Durmuş Ersin Elçin de katıldı. Seul Ticaret Müşaviri Ayşe Ferdağ Tekin, Türkiye standında Güney Korelilere ve fuar ziyaretçilerine Türkiye'nin ihraç ürünleri hakkında bilgi verdi.

“Kore ile ticarette açık veriyoruz”

Kore Cumhuriyeti'nin 1,2 trilyon dolarlık dış ticaret hacmiyle ihracatta dünya beşincisi, ithalatta ise dünya sekizinci olduğu bilgisini veren EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasında Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu, iki ülke arasındaki tarihi dostluğun dış ticaretin gelişimi için uygun bir iklim oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasındaki dış ticaretin Türkiye aleyhine bir seyir izlediğine işaret eden Eskinazi, "2020 yılında Türkiye, Güney Kore'den 5 milyar 735 milyon dolarlık ithalat yaparken, 1 milyar 103 milyon dolarlık ihracat yaptı. Kore İthal Ürünler Fuarı'nı bu tablonun daha dengeli olması adına bir fırsat olarak görüyoruz. Güney Kore, Çin, Japonya, Endonezya, Avustralya, Malezya gibi dünya devlerinin aralarında yer aldığı 15 Asya Pasifik ülkesi bir araya gelerek Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasına imza attı. Güney Kore pazarında konumumuzu güçlendirdiğimizde RCEP ülkelerine de ihracatımızı artıracağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

“Türk gıda ürünlerini Korelilere sevdireceğiz”

EİB’in Güney Kore'ye yaptığı ihracatın 2021 yılının Ocak - Haziran döneminde yüzde 102'lik artışla 22,2 milyon dolardan 44,8 milyon dolara yükseldiğine vurgu yapan EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep de, Ege Bölgesi'nin ihracatta güçlü olduğu gıda ürünlerinin Güney Kore'de tanınırlığını artırmak ve ihracatını geliştirmek istediklerini söyledi. Celep, "TURQUALITY Projesiyle Ege Bölgesi'nin ihracatında güçlü olduğumuz çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, meyve sebze mamulleri, zeytin ve zeytinyağı, baharatlar, odun dışı orman ürünleri, sert çekirdekli meyveler, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatımızı geliştirmek istiyoruz. Kore İthal Ürünler Fuarı bu anlamda bize büyük fırsatlar sunuyor" dedi.

 

EİB'in Güney Kore'ye ihracatı ikiye katlandı

Türkiye'nin Güney Kore'ye ihracatı 2021 yılının Ocak - Haziran döneminde yüzde 31'lik artışla 208 milyon dolardan, 273 milyon dolara yükselirken, aynı dönemde EİB’in ihracatı yüzde 102'lik artışla 22,2 milyon dolardan 44,8 milyon dolara çıktı.

Güney Kore'ye ihracatta ilk sırayı 57 milyon dolarla kimya sektörü alırken, otomotiv endüstrisi 40 milyon dolarlık, Maden sektörü 27 milyon dolarlık ihracat performansı gösterdi. Ege Bölgesi'nden ihracatta kimya sektörü 21,3 milyon dolarla lider sektör olurken, ikinci sırada 4 milyon dolarla çelik sektörü, üçüncü sırada ise 3,6 milyon dolarla tütün sektörü yer aldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.