Gıda Hattı

Türk CEO’lar küresel ekonomiden umutlu, aşırı regülasyondan endişeli

23 Ocak 2015, 00:12
Paylaş
Türk CEO’lar küresel ekonomiden umutlu, aşırı regülasyondan endişeli

PWC’nin Küresel CEO Araştırması’na katılan Türkiye’deki CEO’ların %50’si küresel ekonomide iyileşme beklerken, endişelerinin başında %83 ile jeopolitik belirsizlik, %73 ile aşırı regülasyon ve %67 ile artan vergi yükü bulunuyor.

PwC, dünya genelinde 1.300’ün üzerinde CEO ile görüşerek hazırladığı 18. Yıllık Küresel CEO Araştırması’nın sonuçlarını, “Aksaklıklar Karşısında Yeni Çözümler” başlığıyla Davos’ta açıkladı.

Son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün petrol ihracatçılarını vurması, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım programını sonlandırması, Euro alanındaki sıkıntılar, ABD ve diğer bazı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan ambargo gibi olaylar nedeniyle 2015 yılında küresel ekonominin geçen yıla göre büyüme kaydedeceğini düşünen CEO’ların oranı önemli ölçüde geriledi. Geçen yıl CEO’ların %44’ü küresel ekonominin iyileşeceğini öngörürken, bu yıl oran %37’ye düştü. Küresel ekonomide bu yıl iyileşme bekleyen CEO’ların oranı ABD’de %29, Almanya’da %33 olurken, Türk CEO’larda bu oran %50 olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, küresel ekonomik büyümenin düşeceğini bekleyen CEO’ların sayısı, bir önceki yıla göre %7’den %17’ye yükseldi. CEO’ların %44’ü ise ekonomik koşulların aynı kalmasını bekliyor.

Araştırma, küresel ekonomide düşüşe işaret eden genel görünüme rağmen, CEO’ların kendi şirketlerinde gelir artışı yakalama konusunda inançlı olduklarını da ortaya koyuyor. Dünya genelindeki CEO’ların kendi şirketlerinin büyümesine ilişkin güvenleri geçen yılki seviyesini koruyarak %39 olarak gerçekleşirken, buna paralel olarak Türkiye’deki CEO’ların tamamı önümüzdeki bir yılda şirketlerinin büyüme göstereceğinden ‘çok emin’ olduğunu söylüyor. Kalan %50’lik kısım da büyüme göstereceklerinden emin. Diğer ülkelere bakıldığında ise listenin en alt sırasında Rusya bulunuyor. Geçen yıl en yüksek güven düzeyine sahip Rus CEO’ların oranı %53 iken, bu oran 2015’te %16’ya geriledi.

En büyük endişe; ‘aşırı regülasyon’

Dünya çapında CEO’ların %78’inin dile getirdiği aşırı regülasyon, en fazla endişe duyulan konuların başında geliyor. CEO’ların belirttiği diğer önemli endişe unsurları arasında %73 ile yetenekli işgücüne erişim, %72 ile jeopolitik belirsizlik, %70 ile artan vergi yükü, %61 ile siber tehditler ve veri güvenliği eksikliği, %60 ile sosyal istikrarsızlık, %60 ile değişen tüketici davranışları ve %58 ile teknolojik değişimin hızı bulunuyor. Hafif bir düşüşle yüzde 59’a ulaşan enerji maliyetleri istisnası dışında CEO’ların duyduğu endişeler, geçen yıla göre tüm alanlar için artış gösterdi.

Türkiye’deki CEO’ların endişe ettiği konuların başında ise %83 ile jeopolitik belirsizlik, %73 ile aşırı regülasyon ve %67 ile artan vergi yükü bulunuyor.

CEO’ların önümüzdeki 12 aylık dönemde büyüme için en önemli pazar olarak belirttikleri ABD, araştırmada ilk kez Çin’in önüne geçti. CEO’ların %38’i ABD’yi ilk üç yurtdışı büyüme piyasası arasında sıralarken, bu oran Çin için %34, Almanya için %19, İngiltere için %11 ve Brezilya için ise %10 oldu.

Gelecek 12 ayda şirketlerini güçlendirmek adına bir dizi iş stratejisini hayata geçireceklerini belirten CEO’ların %71’i maliyetleri azaltacağını, %51’i stratejik ortaklıklara veya ortak girişimlere imza atacağını, %31’i bir iş süreci veya iş birimi için dış kaynak kullanımına gideceğini ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.