Gıda Hattı

Türk bilim insanının büyük başarısı!

17 Mayıs 2017, 10:35
Paylaş
Türk bilim insanının büyük başarısı!

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, zararlı olduğu sanılan vücuttaki palmitoleik asit üretiminin bilinenin aksine koruyucu bir etkisi olduğunu ortaya koyduğu “Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” adlı araştırması ile 4. Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü kazandı.

Türkiye’nin beslenme ve sağlıklı yaşam alanında faaliyet gösteren öncü kuruluşlarından Sabri Ülker Vakfı’nın akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki bilim insanlarını desteklemek, teşvik etmek ve araştırmaların toplum yararına sunulmasına destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Sabri Ülker Bilim Ödülü Yarışması, bu yıl  “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” temasıyla düzenlendi.

sabri-ulker-bilim-odulu-2017-gidahatti Ödülünü Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde aldı

“Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” adlı çalışmasıyla Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne layık görülen Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, ödülünü, Sabri Ülker Vakfı tarafından 4 Mayıs’ta düzenlenen 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde aldı.

Erbay’a ödülünü, Sabri Ülker Vakfı Onursal Başkanı Oltan Sungurlu, Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeki Ziya Sözen ve Harvard Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Mark Elliott verdi.

sabri-ulker-bilim-odulu-2017-gidahattiPalmitoleik asidin zararlı olmadığını ispatladı

Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, kendisine ödül getiren çalışmasında, zararlı olduğu sanılan vücuttaki palmitoleik asit üretiminin bilinenin aksine koruyucu bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Erbay, çok yüksek kalorili gıdalarla beslediği fareler üzerinde yaptığı araştırmada; doymamış bir yağ olan palmitoleik asitin hücre yapısına zarar veren doymuş yağları uzaklaştırdığını, ölüme yol açabilen damar sertliğini durdurduğunu da gösterdi. Erbay’ın, “Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” adlı araştırması, alanının saygın bilim dergilerinden Science Translational Medicine dergisinde de yer aldı.

sabri-ulker-bilim-odulu-2017-ebru-erbay-gidahattiEbru Erbay kimdir?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, doktorasını Urbana - Champaign, Illinois Üniversitesi hücre ve yapısal biyoloji alanında yaptı. Doktora sonrası eğitimini Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi’nde Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile tamamlayan Erbay, Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Yaşam Bilimleri’nde “Starting Grant’ı Türkiye’den alan ilk araştırmacı oldu. Münih’te Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde Kardiyovasküler Önleme Enstitüsü’nde misafir profesör olarak da görev yapan Erbay, Türk Bilim Akademisi Genç Araştırmacı Programı’na üyelik, Amerikan Kalp Derneği doktora öncesi bursu gibi birçok ödülün de sahibi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.