Gıda Hattı

Türk beyaz çayından kanserle mücadele için gıda takviyesi

20 Şubat 2018, 10:52
Paylaş
Türk beyaz çayından kanserle mücadele için gıda takviyesi

Çaykur’un ürettiği beyaz çay üzerine Japonya’da yapılan laboratuvar çalışmalarda bulunan ve Rize’in plaka numarası göz önüne alınarak ‘JP53’ kod adı verilen etken maddeden, kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılmak üzere gıda takviyesi üretildi. Beyaz çaydan ikinci aşamada kanserli hücreleri yok edecek ilaç üretilecek.

Çaykur tarafından 4 yıl önce üretilen doğal ve organik beyaz çayın insan sağlığı açısından faydalarının araştırılması amacıyla, Çaykur Genel Müdürlüğü ile Japonya Araştırma ve Geliştirme Fonu desteğiyle bir proje hazırlandı. Beyaz çay numuneleri, proje kapsamında Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Meiji Pharmaceutical Üniversitesi'ne gönderildi. Dr. Ozan Fidan’ın da içerisinde yer aldığı araştırma - geliştirme ekibi, Türkiye'de üretilen beyaz çayla ilgili olarak laboratuvar ortamında uzun süreli deneysel çalışma yürüttü.

beyaz-cay-caykur-gidahattiEtken madde JP53

Meiji Pharmaceutical Üniversitesi’nde laboratuvar ortamındaki bilimsel çalışmalarda, beyaz çaydan elde edilen farklı fraksiyonlar üzerinden çalışıldı. Bu çalışmada, beyaz çayın etil asetatlı fraksiyonundan elde edilen ve Rize'nin plaka numarası da göz önüne alınarak ‘JP53’ kod adı verilen maddenin kanser hücrelerini yok ettiği tespit edildi. Yapılan çalışmada, JP53 kodlu maddenin sağlıklı insan hücrelerine zarar vermediği ve sadece kanserli hücreleri yok ettiği, içerdiği antioksidan yapıdan dolayı da DNA hasarının onarılmasını sağladığı belirlendi.

Tokyo Meiji Pharmaceutical Üniversitesi'nde, beyaz çaydan elde edilen ve kanser hücrelerini yok eden madde ile ilgili hazırlanan raporun ardından 3 yıl süren bilimsel deney ve çalışmalar sonucu ilk aşamada kanserli hücrelerin ilaçla tedavi sürecine destek için gıda takviyesi ürünü üretildi.

beyaz-cay-caykur-japonya-gidahattiSeri üretim için protokol imzalandı

Kanserli hücrelerin ilaçla tedavi sürecine destek için üretilen gıda takviyesinin Japonya’da seri üretimine geçilmesi için protokol imzalandı.  Gıda takviyesinin ardından ikinci aşamada Japonya'da beyaz çaydan kanserli hücreleri yok edecek ilaç üretilecek.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Dr. Ozan Fidan ile birlikte Japonya'da, TOKIWA Phytochemical Co Ltd.  firmasını ziyaret etti.

imdat-sutluoglu-japonya-gidahattiİkinci aşamada ilaç üretilecek

Türk beyaz çayı üzerinde 2 yıldır sürdürülen araştırmalar sonucu bulunan kanserli hücreleri yok eden etken maddeden gıda takviyesi üretildiğini belirten Sütlüoğlu, beyaz çaydan ikinci aşamada ilaç üretileceğini ifade etti. İmdat Sütlüoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yapılan çalışmaları yerinde görüp bundan sonra izlenecek yol haritasını belirlemek üzere Japonya’ya gittik. Beyaz çaydan ilaç yapımı çalışmalarını sürdüren ve eczacılık, kozmetik, gıda katkı maddeleri ve fonksiyonel gıdalar için işlevsel malzemeler üreten Japonya’nın en eski üreticilerinden TOKIWA Phytochemical Co Ltd.  firmasını ziyaret ettik. Dr. Ozan Fidan'ın  koordinatörlüğünde çalışmalar devam ediyor. Gelinen son noktayı yerinde görüp yol haritasını belirlemek için firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Jan Tatsuzaki ile bir görüşme yaptık. Kendileri bizi çok iyi karşıladılar. Şirketteki görüşmenin ardından evlerinde ağırladılar ve çay seremonisi yaptılar. Göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.