AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türk basınında bir dönemin sonu! Doğan Medya Demirören Grubu’nda

Türk basınında bir dönemin sonu! Doğan Medya Demirören Grubu’nda
9 Nisan 2018, 18:11

Doğan Medya kuruluşlarının 916 milyon dolar bedelle Demirören Medya Grubu tarafından satın alınmasının ardından devir teslim töreni gerçekleşti. Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Yıldırım Demirören, satışla ilgili çok yazılıp, çizildiğini belirterek, “Gerçekleri yansıtmayan, maksadını aşan spekülasyonlar yapıldı” dedi.

Bağcılar'daki Hürriyet Gazetesi binasında düzenlenen devir teslim töreni öncesi Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'a, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören tarafından plaket verildi.

Kimler katıldı?

Devir teslim töreni Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Meltem Demirören Oktay ile Tayfun Demirören, eşleri VE çocukları, Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Turgut Yuvacan'ın da aralarında bulunduğu Demirören grubu yöneticileri ile Doğan grubu yönetici ve çalışanlarının katılımıyla yapıldı.

“Hürriyet, Türk basınının en büyük kurumu”

Törende ilk konuşmayı yapan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, yapılan devir teslimin Türk medyası için çok büyük, önemli bir olay olduğunun altını çizdi. Bila, şunları söyledi:

“Hem Türk iş dünyasının hem Türk basının iki köklü ailesi. Bu devir tesliminin hem çalışanlarımıza hem basınımıza hayırlı olmasını diliyorum. Her iki aileye de hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Aydın Doğan Beye, Doğan ailesine bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk, başarılar diliyorum.  Sayın Erdoğan Demirören ve Demirören ailesine de Hürriyet dünyasına hoş geldiniz diyorum.

Hürriyet ve Hürriyet ailesi, dünyası Türk basınının gerçekten en büyük kurumu. Sadece Türkiye için değil, Avrupa ve dünya için de önemli bir yere sahip basın kuruluşu. Hepimiz burada çalışıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Avrupa, dünya bizi izliyor. Bazı ölçülerimize baktığımızda, Avrupa'da bazen ikinci, üçüncü, birinci dünyada da ilk ona giren bir iletişim ağımız var. Bu bakımdan Türkiye açısından çok önemli bir kurum olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Hürriyet'in amiral gemisi olarak birçok başarıyı kaydedeceğine eminim.”

“Hiç kimsenin baskısı olmaksızın…”

Doğan Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan da, “40 yıl önce bir yolculuğa çıktım. İçinizde bunun 40 yılı olanı azdır ama 30 yılı aşkın çok dostum, arkadaşım var. Onlardan ayrılmıyorum, sadece bu binadan ayrılıyorum. Yine sizlerin dostunuz, arkadaşınızım. Devam ettiğimiz sürece, mezara kadar dostluğumu, arkadaşlığımı devam ettireceğim. Demirören ailesine, medya grubunu kendi isteğim ile hiç kimsenin bir baskısı olmaksızın… Yıldırım beyle dört konuşma yaptık, ikisini de Holding binasında yaparsak duyulur diye Hilton'da gizli yaptık. Sonra da halka açıkladık. 22 Mart'tan beri halka açıkladık. Bizim yayın grubunun sahibi Demirören ailesi olmuştur” diye konuştu.

“Türk basınının amiral gemisini limana salimen getirdim”

40 yıl evvel bir gemi ile yolculuğa çıktığını söylediğini vurgulayan Aydın Doğan, “Türk basınının amiral gemisini, bütün dalgalarla boğuşarak, ne kadar çile çektiğimi kimseye göstermeden limana salimen getirdim ve Demirören ailesine teslim ediyorum. Allah'tan temenni ediyorum ki Demirören ailesi bu gemiyi daha büyük uzun yıllar devam ettirecek. Ben de onunla iftihar edeceğim. Hepinizden helallik almıştım, bir daha hakkınızı helal edin. Ben size helal ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Türk medya tarihini yazan kurumlar”

Demirören Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Yıldırım Demirören ise törende yaptığı konuşmada, Aydın Doğan’ın kişiliği ile Türkiye’ye damga vurduğunu söyledi. Demirören, şunları kaydetti:

“Değerli çalışma arkadaşlarımız, hepinize ailemize hoş geldiniz diyorum. Sevgili Doğan ailesi ile dostluğumuz yarım asra dayanıyor. Demirören ailesi olarak Doğan ailesinin tüm fertlerine sizler gibi vefalı, çalışkan mesleğine tutku ile bağlı basın mensuplarını bir araya getirdiği için teşekkürlerimizi sunmayı da bir borç biliyoruz. Şu kısa tarihine baktığımızda bu binaların, kurumların, ailelerin ne kadar bir arada olduklarını görüyoruz. Diyoruz ki; kalıcı olan Türk medya tarihini yazan bu kalıcı kurumlar ve bu kurumalara can veren emekçiler, gazeteciler, yayıncılardır.

Demirören Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Yıldırım Demirören

“Gerçekleri yansıtmayan, maksadını aşan spekülasyonlar”

Üzerine çok yazıldı çok konuşuldu. Gerçekleri yansıtmayan, maksadını aşan spekülasyonlar yapıldı. Bilmenizi gönülden isteriz ki; ortak geçmişimizi değerlendirdiğimizde, birlikte sahip çıkacak tarihimizi de yine birlikte yapacağız. Aklınızda pek çok soru var biliyoruz. İnanın bunların önceden verilmiş yanıtı yok. Birçoğunu hep birlikte yanıtlayacağız. Bu nedenle sizden bir tek ricamız; önyargıdan uzak durmanızdır. En çok da kendinize ve kurumlarınıza güvenmenizdir.

Sevgili babamız Erdoğan Demirören beyefendi bizlere hep şunu söyler; 'Ülkem, bayrağım ve milletim söz konusu ise biz her şeyimiz ile varız'. Bizler bu hizmet bayrağını ve bu gemiyi büyük bir onur be her ne pahasına olursa olsun bütün aile fertlerimiz ile ve sizlerle birlikte taşıyacağımıza inanıyoruz. Aydın beyin sözü ile noktalayalım; kendisi '40 yıl dalgalar ile boğuştum gemiyi sağ salim limana ulaştırdım' dedi. Şimdi büyük denizlere açılma vakti bizde. Bu yolculuğumuzu hep birlikte yapacağımıza inanıyoruz.”

Tören sonunda Yıldırım Demirören tarafından uğurlanan Aydın Doğan, Yıldırım Demirören ve küçük oğlu Cemal Demirören ile Hürriyet Gazetesi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törenin ardından Demirören ailesi, Doğan Medya'yı gezerek çalışanlarla tanıştı.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.