AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türk akademisyenin çikolata araştırması tüm dünyada yankı uyandırdı

Türk akademisyenin çikolata araştırması tüm dünyada yankı uyandırdı
29 Mayıs 2018, 20:00

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden, Ömer Said Toker öncülüğünde bir araştırma ekibi, Tayaş Gıda ile çikolata üzerinde ortak bir proje gerçekleştirdi. Elde edilen bulgulara göre beyaz ve siyah çikolatanın omega 3 gibi biyoaktif maddeleri taşıyacak bir matriks olarak kullanılması mümkün.

Çalışmadan elde edilen bulgular aynı ekip tarafından 2 farklı bilimsel araştırma makalesi olarak LWT – Food Science and Technology ve Food Chemistry dergilerinde yayınlandı.

Araştırmada özetle, çikolatanın DHA ve EPA gibi omega 3 yağ asitleri için uygun bir taşıyıcı olabileceği ve bu yağların çikolataya ilave edilme yönteminin ürün kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

cikolata-gidahatti

Araştırma detayları

Ekip farklı formlardaki (toz, mikrokapsüllü toz, yağ ve trigliserit) ve farklı kaynaklara ait (mikroalg ve balık) omega 3 yağ asitlerin ilavesinin etkisini belirlemek amacıyla yola çıktı.

Araştırmacılar, omega 3 yağ asitlerinin ilave edileceği uygun gıda ürünlerini bulmanın çok önemli olduğu düşüncesinde. Bunun nedeni, sözü edilen yağ asitlerinin sıcaklık, ışık ve oksijen gibi çevresel faktörlere karşı dayanıksız olması.

İşlevsel çikolata formülü

Ekip çalışma hakkında “Farklı form ve kaynaklardan elde edilen EPA veya DHA kullanımı son üründeki renk doygunluğunu; yedikten sonra ağızda kalan tadı ve beyaz çikolatanın tüketiciler tarafından beğenilme derecesini etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca alg kaynaklı toz formdaki EPA ve DHA kullanarak istenen kaliteye sahip beyaz çikolata üretmenin mümkün olduğu ifade edildi.

omega-3-www.gidahatti.com

Omega 3 seviyeleri sağlık beyanı için yeterli mi?

Araştırmayı gerçekleştiren ekibe göre, son ürünlerdeki omega 3 yağ asidi seviyeleri, hem beyaz hem de siyah çikolatada; ürünün omega 3 içerdiğine dair sağlık beyanında bulunmak için yeterli seviyede.

Ömer Said Toker ve ekibinin yaptığı bu önemli bilimsel araştırma, yabancı basında da yer buldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.