Gıda Hattı

Türk akademisyen literatüre kazandırdı: Dünyada sadece Denizli’de var!

10 Ocak 2020, 14:26
Paylaş
Türk akademisyen literatüre kazandırdı: Dünyada sadece Denizli’de var!

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, orman mühendisi Rasim Çetiner’in çektiği farklı bir Yünlügelin (Rindera) fotoğrafından yola çıkarak, dünyada sadece Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında bulunan “Denizli Yünlügelini” isimli yeni bir bitki türü keşfetti. Yıldırım yayınladığı bilimsel makale ile yeni bitkiyi literatüre kazandırdı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, yeni bir bitki türünü daha bilim literatürüne kazandırdı.

Orman Mühendisi fotoğrafladı, akademisyen literatüre kazandırdı!

EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyesi de olan Doç. Dr. Yıldırım, bitkiyi ilk olarak Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde görev yapan orman mühendisi Rasim Çetiner’in tespit edip fotoğrafladığını dile getirdi.

Hem arazi hem de laboratuvarda yaptıkları incelemeler sonucunda bitkinin dünyada yalnızca Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında bulunduğunu bildiren Yıldırım, bitkinin Türkçe adını ‘Denizli Yünlügelini’; yeni türün bilimsel adını ise bitkiyi ilk bulan kişi olan Rasim Çetiner’e atfen ‘Rindera cetineri’ olarak bilim dünyasına kazandırdıklarını kaydetti.

Rektör Budak tebrik etti

Daha önce de birçok bitki türünü literatüre kazandıran Doç. Dr. Yıldırım’ı ziyaret ederek çalışmalarından dolayı tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Hasan hocamız koordinesinde yapılan çalışmalar tamamlandı ve makale yayınlanarak bitki dünya bilimine kazandırıldı. Bu bitkinin içeriğiyle ilgili de çeşitli hastalıkların tedavisine yönelik çalışmalar yapılıyor. Ege Üniversitesinin araştırma üniversitesi olma hedefi doğrultusunda yapılan bu çalışmalar çok değerli. Bu çalışmalar aynı zamanda insanlığa ve ülkemize ekonomik anlamda katma değer sağlıyor” diye konuştu.

Bitkinin insanlık yararına kullanımı araştırılacak

Türkiye çapında yeni türlerin keşfedilmesi adına çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Doç. Dr. Yıldırım, son olarak keşfettikleri türe ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu bitkinin dünyada şu ana kadar keşfedilmemiş ‘Yünlügelin’ dediğimiz ‘Rindera’ cinsine ait bir tür olduğunu fark ettik. Bitkiyle ilgili hazırladığımız makalemiz yayınlandı ve bitkimizi bilim dünyasına kazandırdık. Bu, enteresan bir grup, çünkü çok fazla tür sayısı mevcut değil. Dünyada 25 kadar türü mevcut, bunlardan ‘Denizli Yünlügelini’ ile birlikte ülkemizde 5 türü oldu. Bu türlerden ise 3’ü yalnızca ülkemizde görülen endemik türlerdir.

Son olarak keşfettiğimiz bitki de ülkemizin endemiklerinden ve dünyada sadece Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında Torosların bir uzantısı olan dağın zirvesinde yer alıyor. Bitkiyi 2200 rakımda topladık. Bu bitkilerden elde edilen kimyasal içeriklerden özellikle Alkaloid olarak bilinen çalışmalarında içinde özellikle 'naftakinon' olarak bilinen maddelerin kanser hücre hatları üzerinde çok önemli öldürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu tarz çalışmalar halen devam ediyor.

Keşif safhasından sonra bir amacımız da bu bitkinin bu tarz bir kimyasal içeriğe sahip olup olmadığını belirlemek. Bu yönde çalışmalar planlamaktayız. Bitkinin popülasyonuna zarar vermeyecek şekilde, hem alanında bitkiyi koruyup hem de içeriğinde insanlık yararına her hangi bir olumlu sonuç verecek içerik var mı bunu bulmaya çalışacağız.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.