Gıda Hattı

Turizme 10 Puanlık KDV İndiriminin Faturası 900 Milyon YTL

10 Aralık 2007, 17:17
Paylaş

Maliye Bakanlığı ise turizmde indirimin nasıl uygulanacağına ilişkin bir çalışma başlattı. Şimdiye kadar uygulamaya ilişkin sorunları göz önüne alan Maliye Bakanlığı, bunun için bir tebliğ çıkaracak. Son yapılan hesaplamalara göre ise indirimin devlete maliyeti 800-900 milyon YTL’yi bulacak.

30 Mayıs 2007 tarihinde yayımlanan kararname ile bazı gıda ürünleri ve turizm sektöründe KDV oranları düşürüldü. Gıda maddelerinin büyük bir çoğunluğunda indirim hemen devreye girerken turizm sektöründe indirim 2008 yılı başına bırakıldı. Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde, geceleme hizmeti 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yüzde 8 KDV'ye tabi olacak. Bunun dışında verilen ve ayrıca belgelendirilen hizmetler ise yüzde 18 KDV'ye tabi olacak. Bir oteldeki geceleme yüzde 8 KDV’ye tabi iken, bunun dışında yemek, içki ve benzeri hizmetlerde yüzde 18 KDV uygulanacak. Ancak otellerde, “Her şey dahil” paket fiyat veriliyorsa, paket içindekilerin KDV oranı da yüzde 8 olacak. Ancak alkollü içkilerin KDV’sinde indirim yapılamayacak.

Lokantalardaki KDV'de düşüyor

Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler (hazır yemek şirketleri dahil), lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetlerde uygulanan KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e inecek. Ancak bu yerlerde verilen hizmetler içinde alkollü içecek servisinin de bulunması halinde, hizmetin bu içeceklere ilişkin kısmında yüzde 8 KDV oranı uygulanmayacak. İçkiye yüzde 18, yemeğe yüzde 8 KDV hesaplanacak.

Öte yandan gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerlerde verilen hizmetlerde herhangi bir oran indirimi yapılmadığından buralarda verilen hizmetlere uygulanan KDV oranı yüzde 18 olarak devam edecek. Bu yerlerin tanımında ise çeşitli kanunlarla yürürlük kazanan "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik" esas alınacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.