Gıda Hattı

Turizmde kayıp yıl, umudumuz sağlık turizmi!

23 Haziran 2016, 14:22
Paylaş
Turizmde kayıp yıl, umudumuz sağlık turizmi!

Turizm sektörü 2016 yılını büyük kayıplarla geçirirken, Türkiye’nin sağlık turizminde yüksek potansiyele sahip olduğu bildirildi. Türkiye’ye 2018 yılına kadar 2,5 milyona yakın sağlık turisti gelmesi bekleniyor.

Ankara’nın sağlık turizminde marka kent olması amacıyla düzenlenecek Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı, Health Sumex 2016 lansmanı, 22 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirildi.

saglik-turizmi-health-sumex-logo-gidahatti

Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen tek fuar olma özelliğine sahip olan Health Sumex’in tanıtım gecesine; ONKİM Kök Hücre Teknolojileri Yönetim kurulu Başkanı ve MediaSa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş, HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç, büyükelçiler, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Açılış konuşmalarında Türkiye’ye 2018 yılına kadar 2,5 milyona yakın sağlık hizmeti almak isteyen turist geleceği açıklandı.

saglik-bakanligi-mustesari-huseyin-celik-gidahatti

“Sağlıkta kurumsal müşteriye ulaşacağız”

Konuşmasında Türkiye’nin sağlıkta dünyanın ilgi odağı haline geldiğini belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Hüseyin Çelik, artık bilimsel müşterilerin zamanının bittiğini, kurumsal müşterilerin zamanının başladığını, bu dönemde de devletin rolünün çok fazla önem kazandığını söyledi. Çelik, “Bu nedenle 10. Kalkınma planında, 25 ana konudan biri olarak yerini aldı. Sağlık alanında kurumsal müşteriye ulaşma kapsamında hiçbir engelimiz kalmadı. Bize düşen bu konuda çalışan arkadaşlarla birlikte aynı yolun yolcusu olabilmek ve hepimizin adım adım aynı ruhla iş başarabilmesi. Biz Sağlık Bakanlığı olarak Kalkınma Bakanlığı ile birlikte bu işi çok daha fazla ileriye taşıyacağız” dedi.

demet-sabanci-cetindogan-gidahatti

Demet Sabancı Çetindoğan: “Sağlık turizmi parlayan bir alan”

Konuşmasına “Her işin başı sağlık” diyerek başlayan ONKİM Kök Hücre Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı ve MediaSa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan da, yeni dünya düzeninde her ülkenin konumunu yeniden değerlendirdiğine dikkat çekti. Demet Sabancı Çetindoğan, “Rekabet ve iletişimin baş döndürücü hızla aktığı bu dönemde katma değeri yüksek, sürdürülebilir, kısa sürede mevcut alt yapı ve insan kaynağı ile ciddi girdilerin sağlanabileceği bir alan olan sağlık turizmi yıldız gibi parlamaktadır. Sağlık turizminin gelişmesi için 10. Kalkınma Planı’nda açıkça belirtildiği üzere medical turizmde dünyanın ilk 5 destinasyonu içinde yer almamız beklenmektedir. 2013 yılında termal turist sayısı 500 bin iken 2018 yılında 1 buçuk milyon olması bekleniyor. Medical turist sayısı 308 bin iken 2018 yılı sonunda 750 bini geçmesi hedefleniyor” diye konuştu.

haci-omer-tontus-gidahatti

Tedavi için geldiler!

2014 yılında Türkiye’de ülkemiz vatandaşı olmayan ve tedavi için gelen kişi sayısı 417 bin kişi olduğunu açıklayan Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş ise şöyle devam etti:

“İnsanlığın özü sağlıklı olarak nefes almanın üzerine kurulu olduğu sürece sağlık sektör olarak büyüyecek ve gelişecektir. Özellikle kronik hasta ve yaşlı bakımı, rehabilitasyon odaklı sağlık hizmetleri, kanser cerrahisi, kök hücre, obezite cerrahisi gibi konulara olan talep artışı zaman içerisinde yukarıya doğru bir ivme gösterecektir.

Türkiye’nin sağlık turizminde önemli bir yeri var. İlk sağlık turizmi arayışı 3000 yıl önce şu an ki Pamukkale bölgesine doğru gerçekleşmiştir. Şu an görüyorum ki sağlık turizmi için Anadolu’ya geliş halen devam etmektedir. Bu nedenle 18-22 Ekim 2016 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarında doğru güvenilir ve bilimsel sağlık hizmeti sunma iddiası gösterebilecektir.”

sule-dayangac-gidahatti

Sağlık kampüsleri ileri seviye hizmet sunacak

Türkiye’nin sağlık alanında, bölgesinin cazibe merkezi olacağını ve sağlık turizminde lider konuma geleceğini vurgulayan HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç da, “Sağlık dönüşüm programı sonrasında, kamu hastaneleri yüksek kalitede ve ileri teknoloji ile hizmet vermeye başlamıştır. Buna paralel olarak kamu hastanelerinde tedavi olan yabancı uyruklu hasta sayısı artmaktadır. Özellikle 22 şehir hastanesi olarak planlanan sağlık kampüsleri ile yurt içi ve yurt dışında ileri seviyede sağlık hizmeti sunulacaktır” diye konuştu.

Health Sumex 2016 Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan kongrede, dünyada ve Türkiye’deki sağlık turizmi sektörünün ele alınacağını belirten Dayangaç, “Kongre ve fuarımıza, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile yaklaşık 40 ülkeden heyetler katılım sağlayacaktır. 3 gün boyunca fuarda yapılacak ikili iş görüşmeleri, ticari anlaşmalar sağlayacaktır” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.