Gıda Hattı

Tüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler

21 Ocak 2020, 19:21
Paylaş
Tüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler

Bir süredir aklınızda olan bebek sahibi olma fikri için artık hazırsınız! Bunun için eşinizle birlikte denemelere başladınız ve o heyecanlı günün gelmesi için sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Çiftler, bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeye başladıktan kısa bir süre sonra, bunun mümkün olacağını düşünür. Ancak, her 8 çiftten birinin kısırlık sorunu ile karşı karşıya olduğu unutulmamalıdır.

Dünya genelinde, çiftlerin yalnızca %15’lik kısmı çok kısa bir süre içinde gebelik elde edebilmektedir. Durum böyle olunca, belli bir süre yapılan denemelerin ardından, doktorunuzla görüşerek tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknolojilerinden destek almayı düşünebilirsiniz. Özellikle de kadının yaş sorunu düşünüldüğünde, tüp bebek tedavisine başvurmayı çok fazla ertelememek, çocuk sahibi olma isteğiniz açısından oldukça önemlidir.

35 yaşın üzerindeki kadınlarda, çiftler 6 aydır korunmasız cinsel ilişki yaşamalarına rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa, artık tüp bebek tedavisi olmayı düşünebilir. Bu süre, 35 yaşın altındaki kadınlarda 1 yıl olarak belirtilmektedir. Geçen sürenin ardından, artık yardım almaya karar verdiyseniz; anne adayının yumurtalarını, baba adayının spermi ile laboratuvar ortamında dölleyerek embriyo oluşumunu sağlayan tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi, kendi başına zorlu, yorucu, stresli ve endişe verici bir süreç olabilir. Özellikle de, çiftlerin büyük bir bölümünün ilk denemede başarısız oldukları düşünüldüğünde, bu durum pek çok çift için hayal kırıklığına da sebebiyet verebilir. Yine de, doğru tedavi seçenekleri ile birlikte, pek çok çiftin sonunda başarıya ulaştığı ve bebeklerini kucaklarına aldıkları unutulmamalıdır. Tüp bebek tedavisi olarak bebek sahibi olmaya hazırlanıyorsanız, süreç hakkında nadiren konuşulan bazı önemli konuları ve tedaviyle ilgili bilmeniz gereken detayları da şimdiden öğrenmelisiniz. İşte, tüp bebek tedavisi ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler!

Başarı Garanti Değildir

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmaya karar veren hemen her çift, ilk denemede pozitif sonuçlar ile karşılaşacağını düşünür. Ancak, genellikle ilk deneme başarısız geçmektedir. Bunda, anne ve baba adayının mevcut sağlık durumu ve altta yatan tıbbi nedenler etken olmaktadır. İlk denemedeki başarısızlığın ardından, bu duruma neden olan sağlık koşulları tedavi edildikten sonra çiftler, genellikle bir sonraki denemelerde başarılı olmaktadır. Dünya genelinde, bugüne kadar sayısız çiftin yüzünü güldürerek bir bebek sahibi olmalarına olanak tanıyan tüp bebek tedavisi, üreme teknolojileri alanında bir devrim yaratmış olsa da, hiçbir zaman başarının garanti edilmediği de unutulmamalıdır.

Sizi Uzun Bir Süreç Bekliyor

Tüp bebek tedavisi; “annenin yumurtalarını al, babanın spermini al, dışarıda dölle ve rahme transfer et” kadar kolay bir süreç değildir. Döllenme, kaliteli embriyoların seçilmesi gibi durumlar kadar, buraya gelene kadar geçen süreç ve sonrası da oldukça önemlidir. Burada, sabırlı olmak ve doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulamak oldukça önemlidir.

Kliniğe Regl Döneminin İlk Gününde Gidilir

Tüp bebek tedavisi olmaya karar verdiyseniz, doktor muayenesi ve kontrol için regl döneminizin ilk gününü tercih edebilirsiniz. 2. ya da 3.gününe geldiğinizde, artık çeşitli ultrason muayeneleri ve kan testleri yaptırmaya da hazırsınız demektir.

Anne Adayı Bazı İlaçlar Kullanır

Hormon ilaçlarının kullanımı, tüp bebek tedavisinde önemli basamaklardan biridir. Doktorunuz, regl döneminizde yapacağı ultrason muayenesi ve kan testlerinin ardından, ortalama 10-12 gün süreyle kullanmanız için size bazı yumurtlama ilaçları verir. Daha olgun yumurtaların üretilmesine yardımcı olan bu uyarıcı ilaçları düzenli kullanmanız çok önemlidir.

Yumurtaların Toplanması ve Döllenme

Kullanılan hormon ilaçlarının ardından, doktorunuz artık hazır olduğunuza ve yumurtalarınızın yeterli olgunluğa ulaştığına karar vermesi ile birlikte, artık yumurtalar toplanır, baba adayından sperm alınır ve yumurta ile sperm hücreleri, laboratuvar ortamında döllenerek embriyo oluşumu sağlanır.

Embriyo Oluşumu Sonrası Transfer

Laboratuvar ortamında, yumurta ve sperm hücrelerinin döllenmesinin ardından oluşan embriyolar arasından, kaliteli olan 1-2 tanesi seçilir ve ortalama 1 haftalık sürenin sonunda, embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Sıra Gebelik Testinde

Tüp bebek tedavisi sürecinin belki de en heyecan verici günleri, embriyo transferinden sonra başlamaktadır. Transfer gerçekleştikten sonra 12.günde, kan testi yapılarak gebelik oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

İkincil Kısırlık Vakaları Düşündüğünüzden Daha Yaygın!

Daha önce doğal yollarla gebelik elde etmiş bir çift, yeniden çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde bunun yine kolayca olmasını bekler. Ancak, durum her zaman böyle olmayabilir. Dünya üzerinde pek çok çift, ikincil kısırlık durumu yaşayabilir. İkincil kısırlık; daha önce doğal yolla gebelik elde edebilmiş çiftlerin, bir sonraki denemede başarısız olması durumudur. Anne adayının yaşının ilerlemiş olması, anne ve baba adayının genel sağlık durumu gibi pek çok faktör, ikinci gebeliğinizde kısırlık sorunu ile karşılaşmanızda rol oynayabilir.

Çocuk Sahibi Olmayı Çok Fazla Ertelemeyin!

En üretken çağlarınızda, iş hayatında başarı merdivenlerini tırmanırken ya da bir hayat düzeni kurmaya çalışmakla geçen yılların arasında, çocuk sahibi olmayı sürekli erteliyor olabilirsiniz. Ancak, özellikle de anne adayının yaşının çocuk sahibi olmada önemli bir etken olduğu düşünüldüğünde, başarı şansını düşürmemek adına bu fikri çok fazla ertelememek avantajınıza olacaktır.

Babalar Da Süreçten Etkilenir

Tüp bebek tedavisi, daha çok anneyle ilgili prosedürleri içeriyor olsa da, bebek sahibi olmayı arzulayan bir baba da süreçten etkilenir. Baba adayları; embriyo transferi ya da gebelik testinin yapılacağı güne kadar geçen sürede stresli ve endişeli hissedebilir. Bununla birlikte, tüp bebek tedavisi olan bir anne adayının kendini daha iyi hissetmesi için, baba adayına da büyük bir görev düşmektedir.

Sonunda Her Şeye Değer!

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz, bir süre denediniz, başarılı olamadınız. Çareyi tıp dünyasında aradınız, tüp bebek tedavisi oldunuz, başarılı olamadınız, tekrar denediniz, belki bir kez daha denediniz ve sonunda pozitif gebelik testi sonucu ile karşılaştınız. Evet, tüm bu süreç uzun, zahmetli, yorucu, endişe verici, maliyetli ve stresli bir süreç olsa da; pozitif bir gebelik testiyle karşılaştıktan tam 9 ay sonra, hastanede bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm bu zorluklara değdiğini de göreceksiniz.

Kaynak 1  Kaynak 2

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.