AramaArama
Gıda Hattı

Tunceli’nin TKP’li Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, mazbatasını alamadı!

4 Nisan 2019, 14:55
Paylaş
Tunceli’nin TKP’li Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, mazbatasını alamadı!

Türkiye AK Parti’nin itirazları sonucu İstanbul ve Ankara’da oyların yeniden sayımına kilitlenmişken, Tunceli’de tam bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. 31 Mart yerel seçimlerinde TKP’den Tunceli Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu’na, seçim sonuçlarına itiraz olmadığı halde mazbatası verilmiyor. İl Seçim Kurulu Başkanı’nın gerekçesi ise “personel yetersizliği” ve “söylenemeyecek bir güvenlik sorunu” olması…

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarına ilişkin itiraz olmayan yerlerde belediye başkanlarına mazbatalarının verildiğini, itiraz olan yerlerde ise gerekli sürecin ardından mazbataların verileceğini söylemişti.

Tunceli Belediye Başkanı seçildi, itiraz yok ama mazbatası verilmiyor

2014 yerel seçimlerinde Tunceli Ovacık’ta seçimi kazanarak Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) tek belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart yerel seçimlerine bu kez TKP’nin Tunceli Belediye Başkan adayı olarak girdi.

Maçoğlu, Ovacık halkıyla birlikte ilçedeki başarılı uygulamaları nedeniyle 31 Mart’ta HDP adayının önünde seçimi ilk sırada tamamladı.

TKP: Seçim Kurulu Anayasal suç işliyor

Türkiye Komünist Partisi adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, 5887 oy alarak Tunceli (Dersim) Belediye Başkanı seçildi. Ancak seçim sonuçlarına hiçbir itiraz olmamasına rağmen seçimin üzerinden geçen dördüncü günde de kendisine mazbatası verilmedi. Konuya ilişkin TKP Genel Merkezi’nin açıklamasında şunlar kaydedildi.

“Söz konusu seçim sonuçlarına herhangi bir siyasi parti veya bağımsız aday tarafından itiraz edilmemiş, seçim sonuçları kesinleşmiştir.

Buna karşın, il seçim kurulu başkanının hiçbir hukuki dayanağı olmayan tasarrufu sonucu, belediye başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu’na mazbatası teslim edilmemiştir.

İl Seçim Kurulu tarafından mazbatanın teslim edilmeme gerekçesi olarak personel yetersizliği ve “söylenemeyecek bir güvenlik sorunu” olması gösterilmiştir.

Bu keyfi uygulama, anayasal güvence altında olan seçme ve seçilme hakkının ihlali anlamına gelmektedir.

Hukuksuz uygulama derhal sonlandırılmalı ve mazbatası belediye başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu’na derhal düzenlenip verilmelidir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.