AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Tüm dünyadaki koronavirüs miktarı hesaplandı!

Tüm dünyadaki koronavirüs miktarı hesaplandı!
13 Haziran 2021, 12:30

Bilim insanları, tüm dünyada bulunan SARS-CoV-2 virüsünün (koronavirüs) kütlesinin miktarını hesapladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüsün toplam miktarı sizce ne kadar?

Milyonlarca insanda bulunan SARS-CoV-2 parçacıklarının tek bir yere toplandığını düşünün. Sizce ağırlığı ne kadar olurdu?

Bir grup bilim insanı, bu soruya yanıt bulmak amacıyla bir araya geldi. Araştırmadan elde edilen sonuçlar Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Hesaplamalara göre COVID-19 hastası her birey, 10 milyar ile 100 milyar arası bağımsız SARS-CoV-2 (koronavirüse yol açan virüs) parçacığı taşıyor. Bu sayı, hastalığın zirve yaptığı dönemde söz konusu oluyor.

Bu hesaplamaya göre, pandemi sırasınca enekte olan insan sayısının 1 ile 10 milyar arasında değiştiği de dikkate alındığında, tüm dünyada insanları enfekte eden SARS-CoV-2’nin toplam miktarının, 100 gram ile 10 kilogram arası olduğu tahmin ediliyor.

Özetle, tüm dünyayı etkisi altına alan salgında dolaşımda olan virüs miktarı, bir elma ile küçük bir çocuk arasında bir yerde. Miktarının az olması, ne yazık ki hastalığın şiddetini azaltmıyor…

| SARS-CoV-2 bağışıklık sisteminden kaçmak için nasıl mutasyon geçiriyor? |

Kendileri küçük, etkileri çok büyük: Virüsler

Bir atom bombası da yalnızca 100 kilogram ağırlığında, ancak patladığında muazzam bir etkiye neden oluyor. Virüsler de buna benziyor, kütlece çok küçük olmalarına karşın, insanlık ve hatta diğer canlılar üzerinde çok büyük etki yapabiliyorlar…

John Hopkins koronavirüs takip ekranına göre bugüne dek koronavirüse yakalanan insan sayısı 173 milyondan fazla. Koronavirüsün neden olduğu ölüm sayısı ise 3,7 milyon.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.