Gıda Hattı

Tüm dünyada yaşam süresi 5 yıl uzadı. Peki en uzun yaşayan ülke hangisi?

20 Mayıs 2016, 10:01
Paylaş
Tüm dünyada yaşam süresi 5 yıl uzadı. Peki en uzun yaşayan ülke hangisi?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde ortalama yaşam süresinin 5 yıl uzadığını açıkladı. Dünya Sağlık İstatistikleri raporuna göre,  yaşam süresi son 15 yılda beş yıl uzayarak, 1960'lı yıllardan bu yana en hızlı artış gerçekleşti. Buna göre, ülkeler arasında en uzun yaşam süresiyse ortalama 87 yıl ile Japonya'da yaşayan kadınlarda, 81,3 yıl ile de İsviçre'de yaşayan erkeklerde görülüyor.  Türkiye'de ise yaşam süresi kadınlar için 78,9 yıl, erkekler için ise 72,6 yıl, ortalama yaşam süresi ise 75,8 yıl olarak belirtildi.

Rapora göre, 2015 yılında doğan bir kadının yaşam süresi 73,8 yıl, erkeklerde ise bu süre kadınlara oranla biraz daha kısa ve 69,1 yıl ancak bu rakamlar ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Yüksek gelirli 29 ülkede yeni doğan bir kişi ortalama 80 yıl yaşarken, sahra altı 22 Afrika ülkesinde yeni doğan birisinin ortalama yaşam süresi ise 60 yıldan az.

Türkiye'de ise yaşam süresi kadınlar için 78,9 yıl, erkekler için ise 72,6 yıl, ortalama yaşam süresi ise 75,8 yıl.

En uzun yaşayan kadınlar Japonya’da, erkeler ise İsviçre’de

Ülkeler arasında en uzun yaşam süresiyse ortalama 87 yıl ile Japonya'da yaşayan kadınlarda, 81,3 yıl ile de İsviçre'de yaşayan erkeklerde görülüyor. En kısa yaşam süresi ise ortalama 50 yıl ile Sierra Leone'de yaşayan kadın ve erkeklerde görülüyor.

yasli-nufus-orani-artti-gidahatti

Yaşam süresindeki en yüksek artış Afrika'da

AIDS ve sıtma gibi hastalıkların tedavisindeki gelişmeler nedeniyle ortalama yaşam süresindeki en yüksek artış ise 9,4 yıl ile Afrika'da gözlemlendi.

10 milyondan fazla kişi kalp-damar hastalıkları ve kanser nedeniyle hayatını kaybediyor

Her yıl dünya genelinde 303 bin kadın hamilelik ve doğum komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybediyor. 5,9 milyon çocuk beş yaşına gelmeden ölüyor. Dünyada 2 milyon yeni HIV, 9,6 milyon yeni tüberküloz ve 214 milyon yeni sıtma vakası var. 10 milyondan fazla kişi kalp-damar hastalıkları ve kanser nedeniyle 70 yaşından önce hayatını kaybediyor.

yaslilik-ve-beslenme-gidahatti

Hava kirliliği 4,3 milyon kişinin ölümüne neden oldu

Her yıl 800 bin kişi intihar ediyor, 1,25 milyon kişi trafik kazalarında ölüyor, 4,3 milyon kişi ise hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor. 475 bin kişiyse cinayete kurban gidiyor. Bu rakamın yüzde 80'ini erkekler oluşturuyor.

yasli-yetersiz-beslenme-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.