Gıda Hattı

Tüketicinin korunması için İstanbul’da toplanacaklar!

10 Nisan 2018, 12:02
Paylaş
Tüketicinin korunması için İstanbul’da toplanacaklar!

Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı (ICPEN) İlkbahar Konferansı, 11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Toplantının açılış konuşmasını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yapacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Tüketici Koruma Ve Uygulama Ağı (ICPEN) İlkbahar Konferansı'nın, 11-13 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul'da yapılacağını açıkladı. ICPEN Üst Düzey Yöneticiler Oturumu ve ICPEN Bahar Konferansı adı altında yapılacak etkinliklere, 46 ülke ve 4 uluslararası kuruluştan 102 katılımcının iştirak etmesi bekleniyor.

icpen-turkiye-logo-gidahattiTürkiye’nin dönem başkanlığı kapsamında Antalya'da 13-16 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen En İyi Uygulamalar Çalıştayı ve Sonbahar Konferansı’na, 35 ülke ve 4 uluslararası kuruluştan 81 temsilci katılmıştı. Antalya toplantılarının oldukça verimli ve başarılı geçmesi, İstanbul toplantılarına katılımın artmasında etkili oldu.

tuketici-gidahattiTürk tüketicisinin yaşadığı sorunlar temel alındı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın duyurusuna göre, ICPEN İstanbul toplantılarında; “Econsumer.gov” ve ICPEN sınır ötesi şikayet sistemi, dijital ekonomide hüküm ve koşullar, tüketici gizliliğinin korunması, sosyal medya yoluyla pazarlama,  ikincil biletleme (internet karaborsası) uygulamalarının analizi, tüketici uyuşmazlıklarının çözümü ve kamu idarelerinin rolü gibi tüketicinin korunması alanında yeni ortaya çıkan konular ele alınacak.

Konu başlıklarının seçiminde Türk tüketicisinin de hâlihazırda yaşadığı ya da yakın bir gelecekte yaşaması ihtimali bulunan sorunlar da göz önünde bulunduruldu.

ICPEN nedir?

Tüketicinin korunması alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı, dünya nezdindeki en iyi tüketici koruma uygulamalarının analizi, idari işbirliği gibi araçları kullanarak ortak akılla tüketicileri uluslararası düzeyde koruyan Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı (ICPEN), 62 üye ülke ve ICPEN gözlemcisi statüsünde olan 5 uluslararası kurum/kuruluş (OECD, Avrupa Komisyonu, Ibero-American Tüketici Koruma Forumu (FIAGC), Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) ve Küresel Gizlilik Uygulama Ağı (GPEN) ) ile faaliyet gösteriyor.

1992 yılında kurulan ve 25 yıldır faaliyetlerini aralıksız sürdüren ICPEN, küresel ölçekte tüketicilerin korunmasına katkı sağlayan en önemli uluslararası organizasyon.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.