AramaArama
Gıda Hattı

Tüketiciler düşük glisemikli beslenmenin faydalarını keşfediyor

7 Temmuz 2015, 11:08
Paylaş
Tüketiciler düşük glisemikli beslenmenin faydalarını keşfediyor

İngiltere, Almanya ve İspanya’da gerçekleştirilen tüketici araştırması, tüketicilerin düşük glisemikli beslenmenin faydaları konusunda giderek daha çok farkındalık kazandıklarını ortaya koyuyor.

Fonksiyonel bileşen üreticisi BENEO tarafından yürütülen kalitatif tüketici araştırmasında,

karbonhidratlar, şekerler ve düşük glisemikli yiyecekler ve aynı zamanda bunların kan şekeri düzenlenmesindeki rolü ile ilgili tüketicinin bilgi ve eğiliminin ölçülmesi hedeflendi.

İyiler kötülere karşı!

Sonuçlar tüketicilerin karbonhidratların vücut için gerekli olan yakıtı sağladığının bilincinde olduğunu gösteriyor. Tüketiciler “iyi” ve “kötü” karbonhidratları ayırt etmeye başlıyorlar ve bu karbonhidratların vücut ve kan şekeri seviyeleri üzerinde farklı etkileri olduğunu anlıyorlar. Tam tahıl, lif, kompleks karbonhidratlar ile yavaş sindirilen ve yavaş salınımlı karbonhidratlar “iyi” olarak görülüyor. Ayrıca bulgular, tüketicilerin düşük kan şekeri tepkisine sahip karbonhidratların daha sağlıklı olduğunu düşündüklerini gösteriyor.

Araştırmaya katılanların yanıtlarının yanı sıra yaptıkları yorumlar, karbonhidratlar arasındaki farklar konusunda bilgilerinin artığını da ortaya koydu. Bulgular, BENEO’nun 2015’te “iyi karbonhidratlar” ve “kötü karbonhidratlar”a atıfta bulunan önemli trend öngörülerinden birini destekliyor.

Düşük kan şekeri seviyeleri faydalı olarak görülüyor

Araştırma, tüketicilerin karbonhidratlar konusundaki algısını ve eğilimini ölçerken, tüketicilerin düşük glisemikli yiyecekler ve kan şekerinin düzenlenmesi ile ilgili görüşlerini de değerlendirdi. Sonuçlar tüketicilerin kan şekeri seviyelerindeki daha düşük artışları, kısa ve uzun vadeli çeşitli faydalarla ilişkilendirdiğini gösteriyor. Katılımcılar düşük kan şekeri seviyelerinin daha uzun süre tok ve memnun hissettirdiğini ifade ederken, ayrıca kilo kontrolüne yardımcı ve hastalık önleyici olması, yeme isteğini azaltması gibi faydalar da tüketicilerin ilgisini çekiyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren BENEO Pazar Araştırması & Tüketici Trendleri Yöneticisi Myriam Snaet, “Sonuçlar, tüketicilerin kan şekeri seviyelerinin dengede olmasının faydalarını anlamaya başladıklarını açıkça gösteriyor. Üreticiler, tüketicilerin söz konusu artan farkındalığı doğrultusunda, düşük glisemikli yiyecek ve içecek ürün taleplerini en iyi nasıl karşılayacaklarını düşünmeye başlamalılar.” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.