Gıda Hattı

Tüketici yiyecek ve içecekte cam ambalaja yöneliyor!

9 Haziran 2017, 15:27
Paylaş
Tüketici yiyecek ve içecekte cam ambalaja yöneliyor!

Şişecam Cam Ambalaj’ın üyesi olduğu Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun (FEVE) gerçekleştirdiği araştırmaya göre, gıda güvenliği konusundaki farkındalığın artmasına paralel olarak Avrupalı tüketicilerin yüzde 85’i yiyecek ve içecek seçimi yaparken cam ambalajı tercih ediyor.

Avrupa’nın ve dünyanın beşinci büyük cam ambalaj üreticisi Şişecam Cam Ambalaj’ın üyesi olduğu Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE), Insites firması işbirliğiyle gerçekleştirdiği tüketici araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

sisecam-cam-ambalaj-logo-gidahattiAvrupa’da 11 ülkeden yaklaşık 18 bin tüketicinin katıldığı anket, Avrupalıların ambalajda camı tercih etme oranının son sekiz yılda yüzde 15 arttığını ortaya koydu.

Avrupalı tüketicinin yüzde 85’i ‘Cam Ambalaj’ diyor

Araştırmanın sonuçlarına göre tüketicilerin çevresel duyarlılığının ve sağlıklı yaşam bilincinin artmasına paralel olarak yiyecek ve içecek ambalajında cama duyulan güven giderek artıyor. Avrupalı tüketicilerin yüzde 85’i sağlık için cam ambalajı tercih ediyor. Araştırmanın sonuçlarında son sekiz yıl içinde cam ambalaj tercih eden tüketicilerin oranındaki yüzde 15’lik artış gösteriyor.

Yiyecek ve içecekte cam ambaja güven oyu

Avrupa genelinde yürütülen ankete, göre tüketicilerin yiyecek ve içecek ambalajında cama duyduğu güvenin giderek arttığı gözlemleniyor. Bu tercihte tüketicilerin camın yiyecek ve içecek ile etkileşim riski olmayan ambalaj malzemesi olduğuna yönelik farkındalık önemli rol oynuyor. Camı tercih edenlerin yüzde 53’ü camın yiyecekler için en güvenli ambalaj olduğuna inanırken; yüzde 73’ü ise en güvenli içecek ambalajı olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın sonuçları, gıda güvenliği konusundaki farkındalığın artmasının tüketicilerin cama yönelme eğilimini olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca, çevresel kaygılar da sonsuz kere ve yüzde 100 geri dönüştürülebilen cama olan ilginin artmasını tetikliyor.

Cam Ambalaj tercih eden tüketicilerin yüzde 51’i cam ambalaj tercih etme nedenini çevresel kaygılarla açıklıyor. Camın sonsuz kere dönüştürülebilmesi nedeniyle cam ambalaj tercih ettiğini dile getiren tüketicilerin oranıysa yüzde 44’e ulaşıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.