AramaArama
Gıda Hattı

"Tüketici, pahalı kırmızı et yerine beyaz ete yöneldi"

27 Eylül 2015, 13:51
Paylaş

Kırmızı et fiyatlarındaki yüksek seyir, özellikle ev dışı tüketim noktalarında tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını da değiştirdi.

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz, taze ve donuk kırmızı et ürünlerinde ortalama fiyatların geçen yılın ilk yarısına göre 2015 yılının ilk yarısında %27 oranında arttığına dikkat çekti. Bu durumun ev dışı tüketim kanallarını kırmızı etten beyaz ete doğru yöneltmeye başladığını belirten Şahinöz, “Buradaki değişim, tüketicinin fast food kültürünü de etkilemiş durumda. Miktarsal olarak et alımlarında artışın en yüksek görüldüğü kanallar oteller ve büfe/kiosk kanalları oldu. Restoran ve fast food kanalında menülerde kırmızı ete alternatif ürünlere yönlendiği görülmüştür” dedi.

EDT pazarı %7 büyüdü

ETÜDER ve IPSOS ortaklığında ev dışı tüketim pazarına yönelik gerçekleştirilen Food Service Monitor araştırmasına göre, Türkiye’de ev dışı tüketim harcamaları 2015'in ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %7 arttı. Türkiye’ye gelen turist sayısında yaşanan ciddi düşüşe rağmen 7 büyük ilde 2 bin 700 ev dışı tüketim noktasından toplam 10 bin 800 ziyaretle toplanan veriye dayanan araştırmaya göre ev dışı tüketim arttı.

Ev dışı tüketim 2015 yılının ilk yarısında 17 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Yılın ilk yarısında temizlik ve kâğıt ürünleri %7, içecekler %10, diğer gıda kategorilerinde ise %9 oranında büyüme gerçekleşti.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren ETÜDER Başkanı Şahinöz, politik ve ekonomik belirsizliklerin, turizmde yaşanan sıkıntıların oluşturduğu olumsuz etkilere rağmen ev dışı tüketimin ikinci çeyrekte de büyüyebildiğini söyledi. Ev dışı tüketimde en fazla büyüme gösterilen kanalların oteller ve eğlence kanalı olduğunu dile getiren Şahinöz, ancak turizm sektöründeki durağan tablo nedeniyle; otel harcamalarının yılın 3. çeyreğinde azalmasını ve hızlı tüketim ürünleri alımlarının otel kanalında düşmesini beklediklerini belirtti. Şahinöz, Ev Dışı Tüketim ürünlerinin ikinci çeyrek performansı hakkında şunları söyledi:

“Komşu ülkeler ve Rusya’daki ekonomik ve siyasi buhran turizmde kötü bir sezon geçirmemize sebep oluyor. 2015 ayrıca Türkiye için seçimler yılı oldu. Ev dışı tüketimi olumsuz yönde bu kadar çok etkileyen faktör olmasına rağmen sektörümüz, 2015'in ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 7 büyük ilde yüzde 7 oranında büyüme gerçekleştirdi.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.