Gıda Hattı

Tüketici güvenini yükseltmek için bilimi kullanacak

24 Şubat 2016, 13:00
Paylaş
Tüketici güvenini yükseltmek için bilimi kullanacak

Gıda güvenliğinde Birleşik Krallık ülkelerini temsil eden Gıda Standartları Kurumu (FSA) dün yayınladığı belgelerde tüketici güvenini arttırmak için bilimi ve kanıtları nasıl kullanacağını açıkladı.

FSA’nın Bilim, Kanıt ve Bilgi Stratejisi 2015 – 2020 Dağıtım Planı’nı kapsayan belgeler gıda ürünlerinin kalite ve güvenliğini yükseltmek için atılacak adımları belirleyerek tüketicilere daha bilinçli tercihler yapabilmeleri için gereken bilgiyi sağlayacak.

tüketici-gidahattiGelecek yıllar içerisinde bütün gıda sisteminin bir değişim akımının baskısında kalacağını ve bu nedenle geleceği tahmin etmenin mümkün olmadığını belirten FSA Kurulu, bu nedenle üzerinde anlaşmaya varılan 2015 – 2020 planı ile mevcut sorunlara odaklanıldığını ve FSA’yı gelecek tehditlere karşı güçlendirmek için çalışıldığını açıkladı.

Hazırladığı plan ile farklı üretici ve tüketici gruplarının karşılaştığı riskleri inceleyecek olan FSA, bu sayede riskleri azaltmada veya kontrol etmede kullanılabilecek en iyi yöntemleri açığa çıkartacak. Elde ettiği kanıtları tüketici, üretici, politika yapıcılar ve gıda sistemi içerisinde yer alan diğer grupların davranış anlayışı ile birleştirecek olan FSA, bu sayede gıda sisteminin tam olarak nasıl işlediğini ortaya çıkartmayı planlıyor.

‘Gıdamızın geleceği’

Danışmanlık faaliyeti kapsamında 18 Şubat’ta gerçekleştirdiği “Gıdamızın Geleceği” zirvesinde paydaşları bir araya getiren FSA, birlikte gıda sisteminin karşılaştığı sorunların tüketiciler üzerine olan etkilerini tartıştılar.

our-food-future-gidahattiZirvede konuşan FSA Genel Müdürü Catherine Brown, zirvenin amacının tüketicilerin gıdamızın geleceği hakkındaki görüş ve düşüncelerini dinleyerek, gıda sisteminde yer alan paydaşlar ile beraber karşılaşılacak olan zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimizi ortaya çıkartmaktır dedi.

Endüstrinin üzerine düşen görev

FSA’nın açıkladığı belgeleri değerlendiren gıda sistemi izleme ve takip firması Trace One, FSA’nın gıda güvenliği sağlama ve tüketicilerin bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olma hedeflerine ulaşmada birincil sorumluluğun gıda endüstrisine düştüğünü ifade etti.

Kolay anlaşılır net bilgilere olan artan tüketici talebi ve gittikçe daha da karmaşık hale gelen küresel tedarik zinciri içerisinde üreticiler ve perakendecilerin, tüketicilerini ve gıda endüstrisinin itibarını korumak için çok daha akıllı hareket etmeleri gerektiğini belirten Trace One Avrupa Başkan Yardımcısı Shaun Bossons, bu hedefe ulaşmada kritik rol oynayan noktanın bilgide şeffaflık olduğunu söyledi.

Bu ise üreticilerin, hijyen, üretim koşulları, gıda bileşen kalitesi gibi tedarikçiden alınan bilgileri kontrol etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.