Gıda Hattı

Tüketici güveni, koronavirüs takmadı!

23 Mart 2020, 10:45
Paylaş
Tüketici güveni, koronavirüs takmadı!

Tüketici ve üretici kesimler, koronavirüsle mücadele için uygulamaya konulan tedbirlerin etkilerini her geçen gün daha yoğun şekilde hissederken, tüketici güveni Mart’ta artış kaydetti. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Güven Endeksi, Mart 2020 verilerini açıkladı.

Tüketici güven endeksi Mart’ta arttı

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %1,7 oranında arttı. Şubat ayında 57,3 olan endeks, Mart ayında 58,2 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart 2020

Alt endekslerdeki değişimler

Şubat ayında 76,8 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Mart ayında %2,3 oranında artarak 78,6 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise Şubat ayında 75,9 iken, Mart ayında %0,5 oranında azalarak 75,6 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları, Mart 2020

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Şubat ayında 53,8 iken, Mart ayında %7,2 oranında artarak 57,6 oldu.

Şubat ayında 22,5 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi, Mart ayında %5,8 oranında azalarak 21,2 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi ve tüketici eğilimine ilişkin endeksler, Mart 2020

Tüketici güven endeksi değerleri ne ifade ediyor?

TÜİK ile TCMB’nin birlikte yürüttüğü aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu,100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Tüketici eğilimine ilişkin endekslerden, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu gösteriyor. Benzer şekilde tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin düşünce ve beklenti endekslerinin artması tüketici fiyatlarında düşüş düşüncesini/beklentisini, azalması ise tüketici fiyatlarında artış düşüncesini/beklentisini gösteriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.