AramaArama
Gıda Hattı

Tüketici alışverişte ne arıyor? İşte yanıtı…

6 Eylül 2016, 18:34
Paylaş
Tüketici alışverişte ne arıyor? İşte yanıtı…

Ortadoğu bölgesinde yapılan bir araştırma, tüketicinin alışverişte en çok neye dikkat ettiğini ortaya koydu: Yiyecek-içecek mekanlarının varlığı…

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal alışveriş her geçen gün artsa da, mağazadan alışveriş, halen önemini ve ağırlığını koruyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de cadde mağazacılığı ile AVM mağazacılığı birbiriyle rekabet ediyor. Müşteriler hangi tür mağazacılığı, neden tercih ediyor? Alışveriş sırasında beklentileri neler? Gelecekte mağazacılık nasıl bir değişim geçirecek?

alisveris-insan-gidahatti

Amerika merkezli gayrimenkul ve AVM danışmanlık şirketi CBRE’nin, gayrimenkul ve arazinin bilinçli kullanımı için bir düşünce kuruluşu olan Urban Land Institute (ULI) için Ortadoğu ülkelerinde yaptırdığı geleceğin alışveriş alışkanlıklarına ilişkin araştırma çarpıcı sonuçlar verdi. 22 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre; tüketicilerin %80'i ayda en az bir kez, %42’si ise haftada en az bir kez bir alışveriş merkezini ziyaret ediyor.

Araştırma; internet üzerinden satın almalar artsa bile kişilerin mağazadan deneyimleyerek alışveriş yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. İnternet üzerinden en çok alışverişi gençler ve kadınlar yapıyor. Ancak mağazaların sağladıkları bazı imkanların internet üzerinden yapılamaması, mağazacılığın daha uzun yıllar devam edeceğine işaret ediyor. Örneğin kitap dükkanları, online kitapçılarda asla mümkün olmayan imkanlara sahipler; okuma grupları, çocuklar için masal saatleri, yazarlardan ilham alınarak planlanan geziler, imza günleri, kitap-kafeler bunlardan sadece birkaçı…

avm-bratislava-gidahatti

Yiyecek-içecek mekanları çok önemli

ULI için yapılan araştırmanın bir diğer dikkat çekici sonucu ise yeme - içme yönünde her geçen gün artan eğilim ve alışveriş yapılacak mekanın seçimindeki etkisi.

Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların çoğunluğu ve özellikle gençlerin, ziyaret edecekleri veya alışveriş yapacakları mekana karar vermeleri aşamasında; yiyecek ve içecek mekanları büyük ölçüde etkili oluyor.

Bu talebe karşılık olarak, geleneksel gıda zincirleri yerlerini etnik restoranlar ve gurme dükkanlara bırakıyor. Yiyeceklerin nereden geldiği, nasıl hazırlandığı ve nasıl yetiştirildiği üzerine özel merak oluşmaya başladıkça, özel restoranların sayısı yanı sıra gurme yağlar ve sirkeler, ısmarlama makarnalar ve özel soslar satan dükkanların sayıları da hızla artıyor.

Gastronomi sınıfları, pasta veya yemek atölyeleri de ortak ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getirme konusunda popüler etkinlikler arasına girmiş durumda.

Erkekler de alışverişte “deneyimlemeyi” seviyor

Demografik çalışmalar deneyim ekonomisinin erkeklerin de ilgi odağı haline geldiğini gösteriyor. Hollanda'da Hoog Catharijne Man Cave adlı bir proje, erkeklere bir elektronik mağazasının hemen yanında vakit geçirmeleri, sohbet etmeleri ve dilerlerse bir şeyler içmeleri için Cuma-Pazar arası açık olan ‘boy’s night out’ konseptli orijinal bir mekan oluşturmayı hedefliyor. Böylece eşleri veya arkadaşları alışveriş yaparken erkekler de vakit geçirmek için farklı bir seçeneğe sahip olabiliyorlar.

budapeste-sokak-insan-gidahatti

Bireyselleşme ve özgünlük aranıyor

Kişilerin alışveriş tercihlerine ‘özgünlük’, ‘yerellik’ ve ‘ferahlık’’ gibi yeni anahtar sözcükler girmeye başlarken, eşyalara duyulan isteğin yerini sahibine dair bir ipucu veren anlamlı ve bireyseli yansıtan eşyalar alıyor. Bireyselleşme eğilimi mevcut trendleri yansıtan ürünlere olan talebi de artırdı.

Mağazaların internete tam entegre olması gerekiyor

Mağazaların internete tam entegrasyon sağlamaları, perakende satış ağlarını genişletme taktiği olarak başarıyla uygulanıyor. Online alışveriş en çok gençlerin ve kadın nüfusun ilgisini çekiyor. Click-and-locate özelliği online alışverişi tamamlayacak aksesuarları kolayca sunuyor. Online mağazada gerçeğinde bulamadığınız ürünleri bir tıkla bulma imkanınız var. Kolay iade olanağı, bir sürü parça satın aldıktan sonra uymaması veya yakışmaması halinde büyük kolaylık sağlıyor.

Cadde mağazacılığı yükselen trend

Gayrimenkulde ULI'ın Gelişen Trendleri Raporu, Avrupa’da, 2016 yılında ana cadde üzerinde perakende satışın en umut vadeden yatırım alanlarından biri olduğuna işaret ediyor. Bunun için mağazanın bulunduğu lokasyonun popülerliği de çok önemli. Küçük barlar, restaurantlar başarıya daha kolay ulaşıyor. Başarının bir başka anahtarı ise mekanın bulunduğu çevre ile iyi bir şekilde entegre olması.

 

Haber Etiketleri

AVM

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.