Gıda Hattı

Tukaş, Yöresel Lezzetlerle ABD Pazarında Güçlenecek

18 Temmuz 2007, 17:04
Paylaş

New York’ ta düzenlenen 53. Summer Fancy Food Show’a katılan Tukaş, Türk mutfağına özgü ürünlerle ABD’ deki Pazar payını artırmayı hedefliyor.

Fuarın ABD pazarında etkin olabilmek açısından önemine dikkat çeken Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, “etkinlik ABD pazarına açılmak için önemli şans. Uygulanan kurallar gereği gıda ürünleri ihracatı açısından dünyanın en zor pazarlarından biri olan ABD, ithal ettiği ürünlerin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kayıtlı olması şartını öngörüyor. Ürünleri FDA’ya kayıtlı olan Tukaş’ın HACCP sistemini uygulaması, büyük avantaj sağlıyor" dedi.

Ağırlıklı olarak domates salçası, közlenmiş biber, salatalık turşuları, reçel, hazır yemek, mayonez ve ketçap ürünlerini ihraç ettiklerini belirten Uysal, Türk mutfağına özgü ürünlerin ilgi çektiğini ve Türkiye'nin pazardaki şansının arttığını söyledi. Uysal, "Tukaş; doğal, lezzetli ve sağlıklı ürünleriyle Türk mutfağına özgü damak tadını sunduğu için pazardan aldığı payı artırma amacında" dedi. Zorlu dış pazar koşullarına rağmen sektöründe 3 yıldan bu yana en fazla ihracatı gerçekleştiren firma olduklarını belirten Uysal, bu yıl 30 milyon dolar ihracat hedeflediklerini söyledi. Uysal, Tukaş’ın ürünlerinin 63 ülkeye ihraç edildiğini, yeni pazarlara girerek ihracatı artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.