AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

TÜİK’ten kuşku uyandıran erteleme! Ölüm istatistikleri neden ertelendi?

TÜİK’ten kuşku uyandıran erteleme! Ölüm istatistikleri neden ertelendi?
24 Haziran 2021, 01:33

TÜİK, Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre bugün yayımlanması gereken 2020 Yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri’nin, “idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle” ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Geçtiğimiz haftalarda TÜİK verilerine dayanarak 218 bin kayıp kişinin nerede olduğunu soran CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, erteleme için “TÜİK’i çalışmadığı yerden yakaladık” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 24 Haziran 2021 tarihinde saat 10:00’da yayımlanması planlanan ‘Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri, 2020’ haber bülteninin ileri bir tarihe ertelendiğini bildirildi.

Açıklamada, ertelemeye gerekçe olarak, “idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle” ifadelerine yer verildi.

CHP’li Karabat, “Kayıp 250 bin kişi nerede?” diye sormuştu

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat geçtiğimiz haftalarda TÜİK verilerine dayanarak, nerede oldukları belli olmayan 218 bin vatandaşın kayıp olduğunu gündeme getirmişti. Türkiye nüfusundaki yaklaşık 250 bin kişilik azalmanın nedenini soran, nüfustaki azalmanın ölümler ya da göç hareketlerinden kaynaklanıyor olabileceğine dikkat çeken Karabat’ın açıklamasının ardından gözler TÜİK'in yarın duyurması beklenen ölüm istatistikleri açıklamasına çevrilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına soru önergesi de veren Karabat’ın konuyu gündeme getirmesinden sonra, TÜİK'in ölüm istatistiklerinin ertelendiğini açıklaması dikkat çekti.

“TÜİK’e çalışmadığı yerden sorduk”

CHP’li Karabat, TÜİK’in ertelemesine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Sanırım TÜİK'i hazırlıksız yakaladık, çalışmadığı yerden sorduk. Çalışma anlayışı fazlasıyla sorgulanır haline kurumun bu ertelemeleri soru işaretlerimizi arttırdı. Sanırım bu ayrıntıya kimsenin dikkat etmeyeceğini düşündüler ve ortaya çıkınca da hazırlıksız yakalandılar.

İşimiz vatandaşın huzurunu ve refahını artırmak kadar devlet kurumlarının kusursuz çalışmasını da sağlamak. Bu konuda TÜİK'in de işini kolaylaştırmak isterim. Ben onlara kayıp vatandaşların rakamını net olarak sundum. Onların yapması gereken tek şey, yurtdışına göç eden vatandaşlarla hayatını kaybeden vatandaşların sayısını toplamak. Biz zaten 218 bin kişinin kayıp olduğunu tespit etmiştik.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.